اصطلاحات کیدراما

صنعت فیلم‌سازی، یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین فعالیت های هر کشور درخصوص معرفی خود به جوامع دیگر و ترویج فرهنگ و زبان آن است.
علاوه بر این‌ها این صنعت در کنار جذابیت و جنبه‌های سرگرمی،می‌تواند سود کلانی را برای کشور‌ها به ارمغان بیاورد و به اقتصاد آنها کمک کند.صنعت فیلم سازی کشور کره‌ی جنوبی معروف به کیدراما (Kdrama)، عموماً به سریال ها، مینی سریال های ساخت این کشور گفته می‌شود که به خصوص در سال های اخیر طرفداران بسیاری در سراسر دنیا پیدا کرده است.
این گونه از سریال ها و فیلم ها اغلب به دلیل خوش ساخت بودن ، جلوه های ویژه و کارگردانی قوی ، نویسندگی و داستان های جالب توجه و بازیگرانی با مهارت و خوش‌نام ؛ مورد توجه‌اند . جالب است بدایند که سریال های کره‌ای یکی از دلایل عمده افراد برای یادگیری زبان کره ای به شمار می‌رود .
در این پست از مجله فرهنگی خبری تهران تا سئول به معرفی  برخی از اصطلاحاتی که در بین طرفداران و دنبال کنندگان این صنعت به وفور شنیده می‌شود آشنا می‌شویم.

ستاره های دنباله دار

کیدرامِر:

به طرفداران و علاقه مندان صنعت سریال سازی کره جنوبی کیدرامر گفته می‌شود‌‌‌‌ و آنها خود را معمولاً اینگونه معرفی می کنند.
کیدرامر

نتیزِن(netizen):

درواقع نتیزن ها یکسری افراد هستند که در فضای اینترنتی چه به شکل گروهی و یا چه به شکل انفرادی فعالیت دارند این اصطلاح در خصوص کیدراما اغلب به کامنت گذاران این صنعت در خصوص سریال ها و بازیگران و یا نقد آنها گفته می شود.

ستاره های دنباله دار

درصد بینندگان سریال(raiting):

سریال ها و دراماهایی که از شبکه های ملی و شبکه های کابلی پخش می شود همواره برای آنها رقمی از درصد بینندگانی که آن ها را مشاهده می کنند گزارش می شود برای مثال ریتینگ یا درصد بینندگان سریال پنت هوس۳(The penthouth3) با ریتینگ ۱۹/۱ درصد در سال ۲۰۲۱ به ثبت رسید. طبیعی است هر چه یک دراما ریتینگ بیشتری داشته باشد و توسط افراد بیشتری دیده شود ، به شهرت بیشتری دست می یابد .
نکته قابل توجه این است که درصد بینندگان یک سریال لزوماً نشاندهنده ی کیفیت آن سریال یا خوب و بد بودن آن نیست گاهی سریال هایی با ریتینگ پایین تر سریال های بهتر و دلنشین تر هستند.

پنت هوس 3

شبکه های کابلی و شبکه های ملی:

به طور کلی شبکه های بخش سریال های تلویزیونی در کره ی جنوبی به دو دسته تقسیم می شوند ؛ اولین انها شبکه های اصلی یا ملی هستند همانطور که از نامشان مشخص هست این گونه از شبکه ها در تلویزیون ملی کره در دسترس هستند و عموم مردم می توانند از آنها به طور رایگان استفاده کنند . شبکه هایی مانند kbs,mbc,sbs جزء شبکه های ملی هستند .
و شبکه های کابلی آن دسته از شبکه ها هستند که به شکل پولی و با اقدامات خاص بر روی تلویزیون نصب می شوند و به اندازه ی شبکه های ملی فراگیر نیستند. دو نمونه از شبکه های کابلی tvN و JTBC هستند‌. در هر دو نوع شبکه ها (کابلی و ملی) به طور کل یکسری محدودیت ها در پخش و کارگردانی سریال ها ایجاد می شود که دلیل آن هم این است که این شبکه ها مخاطبانی از رنج های سنی گوناگون دارند و با این وجود حتی همه دراما هایی که از این کانال ها پخش می شوند محدودیت سنی ، اغلب +15 را قرار داده اند . این در حالی است که سریال های کره ای که در سرویس های آنلاینی همچون netflix بخش می شوند آزادی عمل بیشتری دارند و اینگونه مسائل در آنها به چشم نمی خورد .

شبکه ی ملی

دراپ کردن (drop):

معنای لغوی این کلمه در اصل یعنی رها کردن و درخصوص کی درما هم وقتی گفته می‌شود که شما سریالی را شروع کرده امّا به دلایل مختلف مانند روند کُند سریال ، جذب نشدن به داستان فیلم و‌… آن را رها می کنید.

الارم عشق

بایکوت کردن (boycott):

این کلمه در لغت به معنای تحریم کردن است . در بحث کی دراما زمانی که مردم به خصوص مردم در خود کره ی جنوبی به شکل گروهی و با هماهنگی عده ی زیادی از مردم از دیدن یک سریال امتناع می کنند که در این صورت ریتینگ سریال به شدت افت می کند و احتمال لغو پخش آن وجود دارد .گاهی این اتفاق به خاطر یکی از بازیگران سریال یا مسائل دیگر ممکن است اتفاق بیفتد.

اقای ملکه

اسپویل:

این اصطلاح که درواقع برای هر نوع فیلم و داستانی می تواند به کار برود به معنای لو رفتن داستان است . حال ممکن است این لو رفتن مربوط به بخش هایی از سریال باشد یا نتیجه نهایی یا اِندینگ سریال.

استارت اپ

هپی اِندینگ و سد اندینگ (happy ending&sad ending):

اصطلاحاتی که برای آخر سریال و هر داستان استفاده می‌شود گاهاً برای بینندگان قبل از شروع سریال دانستن اینکه سریال خوش و خرم تموم می شود یا ناراحت کننده مهم هست حتی دیده می شود برخی افراد به دلیل سد اِند بودن یک سریال شروع به دیدن آن نمی کنند. دانستن هپی اِند یا سد اِند بودن یک سریال از این جهت که برخی افراد روحیه‌ی لطیف دارند و شاید تحمل دیدن یک پایان غمگین را نداشته باشند می تواند حائز اهمیت باشد.

اجوشی من

سندروم نقش دوم:

اگر کیدرامر باشید حتماً این اصطلاح به گوشتان خورده یا شاید خودتان هم به آن دچار شده باشید.
از آنجاییکه در یکسری از سریال ها‌ی کره ای مثلث های عشقی به شکل یه دختر و دو پسر است و معمولا نقش دوم پسر بیشتر از نقش اول پسر مورد توجه قرار می گیرد و این درحالی است که همه ی ما میدانیم که در آخر داستان دختر نقش اصلی ،همیشه به پسر نقش اصلی می‌رسد:)

زیبایی حقیقی

کلیشه های کیدراما:

گاهاً در سریال ها و دراما های کره‌ای یکسری وقایع و روابط و ساختار ها به قدری تکرار شده اند و مخاطب مرتباً در دراما های مختلف با آنها روبرو شده است که به کلیشه هایی قابل پیشبینی بدل شده اند این کلیشه ها شاید در وهله اول بد به شمار نروند و یا شاید بتوانیم آن ها را به عنوان امضا و نشانه ای برای کی درما بدانیم ولی این کلیشه ها می توانند از جایی به بعد برای مخاطب آزاردهنده باشند. برای مثال یکی از کلیشه های معروف کیدراما آشنایی نقش اصلی زن و مرد در سنین کودکی است. در این بین برخی سریال ها در تلاش برای شکستن این کلیشه ها برمی آیند که صحنه های جالب و مخاطب پسند را به وجود می آورند و از آنها با عنوان کلیشه ی برعکس یاد می شود.

دهکده ساحلی چا چا چا

(نمونه ای از کلیشه ی برعکس در کیدراما)خنده در وایکیکی فصل 1

او اس تی:

او اس تی مخفف عبارت انگلیسی Original Sound Track و درواقع همان آهنگ های سریال های کره ای گفته می شود . یکی از بخش
های جذاب کی درماها همین اهنگ هایی است که برای آن سریال گاها توسط گروه ها یا آیدل های کی پاپ یا بازیگرانِ خواننده خوانده می
شوند . برخی از او اس تی ها چنان با آن سریال و وقایع آن درآمیخته اند که شنیدن آنها به تنهایی هم می تواند تداعی کننده ی سریال و دراما باشد . از جمله ی او اس تی های معروف، آهنگ سریال گوبلین stay with me است و خوانندگان آن پانچ و چانیول عضو اکسو هستند.

او اس تی سریال غم های ما

‌برومنس:

در کیدرما به روابطی که بین دو نقش مرد وجود دارد و این روابط اغلب در سطح روابط عاطفی شدید اما غیر جنسی است و نشان دهنده ی صمیمت بین آن دو است گفته می شود. برای مثال از برومنس سریال های نسل خورشید و دکتر روح می توانیم نام ببریم.

برومنس زیبایی حقیقی

نونا رومنس:

کلمه ی نونا(누나)در زبان کره ای به معنای خواهر بزرگتر است ؛ لقبی که فقط توسط آقایان استفاده می شود و آنها دختران بزرگتر از خود را اینگونه صدا می زنند . در سریال های دارای نونا رومنس نقش اصلی زن روابط عاشقانه ای با مردی دارد که احتمالا چند سالی از آن کوچکتر است و اغلب از لحاظ چهره هم می توانیم متوجه این قضیه بشویم. پس نقش اصلی زن درواقع نونا ی شخصیت مرد داستان به شمار می رود. برخی سریال های نونا رومنس مانند؛عشق یک دفترچه راهنماست ، وقتی کامیلیا شکوفه می دهد و …. از جمله آنها هستند.

عشق یک دفترچه راهنماست

پکسانگ(백상):

مراسم اهدای جوایز فیلم ها و دراما ها در کره ی جنوبی را گویند که مانند جشنواره ی فیلم فجر در کشور خودمان است . در این مراسم جوایز اهدایی با عناوین جایزه ی بهترین بازیگر زن/مرد سال ؛ بهترین بازیگر تازه کار مرد/زن سال؛ بهترین نقش مکمل زن/ مردو… معرفی می شوند .

کیم ته ری پکسانگ

دراما اسلامپ(drama slump):

برای هر کیدرامری در دوره ای از زمان ممکن است پدیده ی دراما اسلامپ رخ دهد و این زمانی است که کیدرامر به دیدن هیچ درامایی علاقه و توجه نشان نمی دهد و حالتی از بی توجه ای به سریال ها و دراما ها را احساس می کند این حالت غالباً بعد از مدتی دوری از سریال ها خودبه خود رفع می شود .

لسم من

وبتون(웹툰):

وبتون ها که نوعی از کمیک یا مانهوا های دیجیتالی هستند. این گونه از کمیک های دیجیتالی که اصلیت آنها مربوط به کشور کره ی جنوبی است امروزه بسیار فراگیر هستند زیرا با پیشرفت دستگاه های هوشمند و گوشی های موبایل علاقه به خواندن وبتون ها هم افزایش پیدا کرد حال در این بین بسیاری از کارگردان های کره ای به ساخت سریال هایی بر اساس برخی وبتون های مشهور روی آورده اند و به حق آثاری در خور توجه را خلق کردند . از جمله ی آنها سریال های زیبای حقیقی ، سریال فردا ، سریال همه ما مرده ایم و سریال خانه ی شیرین و…هستند که همگی براساس وبتون ساخته شده اند.
دراما های ساخته شده براساس وبتون می توانند هم نام با وبتون اصلی یا نامی غیر از آن داشته باشند ؛ ولی عموماً داستان ها و شخیت پردازی ها تا حد زیادی مشابه وبتون اصلی است.

وبتون خانه ی شیرین

ممنونم از اینکه تا انتهای این پست با ما همراه بودین و امیدوارم که نهایت لذت رو برده باشید. خوشحال میشم نظراتتون رو با ما به اشتراک بزارید 😉

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ
6 نظرات
 1. کوثر سلیمانی می گوید

  خیلی از این اصطلاحات رو من شنیدم اما معنیش رو نمیدونستم..و بعضی هارو اصلا نشنیده بودم..مثلا نونا رومنس🙄
  خیلی جالب و کاربردی بود برام واقعا عالی بود مرسی ازتون💛

  1. یکتا نجات زاده می گوید

   خوشحالم از اینکه این پست براتون مفید واقع شده 🥰❤
   ممنونم که نظرتون رو با ما اشتراک گذاشتین .🌹🌱

 2. ♡PArsa♡ می گوید

  خیلی متن عالی و خوبی بود 💟
  من عاشق اینم که روزی برسه توی فیلم های کی دراما نقشی داشته باشم 🤩
  امیدوارم به آرزوم برسم💙

  1. یکتا نجات زاده می گوید

   خوشحالم که این مطلب رو دوست داشتید❤
   ان شاء الله شاهد موفقیت هاتون در آینده باشیم🥰🌹

 3. Dream 13 می گوید

  مرسی از اطلاعات خوبی که در این پست ارائه کردید، مفهوم بایکوت کردن و دراما اسلامپ رو اولین بار بود می‌شنیدم و برام جالب بودن و اینکه من الان در حالت دراما اسلامپ به سر می‌برم 🥲

  1. یکتا نجات زاده می گوید

   ممنونم که نظرتون رو ما به اشتراک گذاشتین و خوشحالم که مطالب پست براتون مفید واقع شده❤🥰
   دراما اسلامپ خیلی وضعیت بدیه واقعاً درک می‌کنم🥲🤦‍♀️