تهران تا سئول
از تهران تا سئول راهی نیست اگر راه را بلد باشی!

آشنایی با تاریخ کره جنوبی با کتاب سامگوک یوسا+ دانلود کتاب به زبان انگلیسی

کاخ سلطنتی کره
0 91

سامگوک یوسا یکی از مهم‌ترین کتاب‌های تاریخی است که درمورد کره صحبت میکند. سامگوک یوسا( به انگلیسی: Samguk yusa و به کره‌ای: 삼국유사) با نام تاریخ سه امپراطوری کره نیز شناخته میشود. این کتاب درمورد رابطه با داستان‌ها، اثار و اتفاقات سه امپراطوری کره‌ای ( گوگوریو، باکجه و شیلا) است. ما پیش از این در پست سلسله‌های پادشاهی کره به مفصل درمورد این سه سلسله پادشاهی صحبت کرده‌ایم. اکثر توضیحات ارائه‌شده در آن پست از کتاب سامگوک یوسا استخراج شده‌است.

دانلود کتاب سامگوک یوسا:

برای شما عزیزان و همراهانمان، نسخه انگلیسی کتاب سامگوک یوسا را جهت دانلود قرار داده‌ایم.

دانلود کتاب سامگوک یوسا

این کتاب که به صورت سنگ‌نوشته یافت شده است یکی از دقیق‌ترین منابع تاریخی از نظر صلاحیت تاریخی است زیرا که بعد از دوره این سه پادشاهی به قلم آمده است. زبان این کتاب، چینی کلاسیک( 古文) است.

در سامگوک یوسا بسیاری از افسانه‌های مربوط به بنیانگذاران پادشاهی‌های مختلف کره درج شده است که از جمله مشهورترین آن‌ها میتوان به گوجوسان، ویمن جوسان، بویو، گوگوریو، باکجه، شیلا و گایا اشاره کرد. همچنین این کتاب منبع بسیاری از کیدراماهای تاریخی، از جمله سریال جومونگ، جومونگ2، جومونگ3 است.

افسانه ها و داستان های سامگوک یوسا:

سامگوک یوسا طیف وسیعی از موضوعات از جمله جغرافیا، ادبیات، مذهب، هنر و فرهنگ عامه و همچنین تاریخ باستان را در بر می گیرد. این داستان ها به طور طبیعی از زندگی مردم گوریو در رنج شدید در دوران سلطه مغول به منظور تقویت هویت آنها به عنوان یک ملت و به عنوان فرزندان یک اجداد مشترک آمده است.

سه پادشاهی کره:

سه پادشاهی کره از گوگوریو، باکجه و شیلا تشکیل شده است که مناطق شبه‌جیزه کره و منچوری را شامل میشده است. این سه امپراطوری به عنوان قدرتمندترین امپراطوری‌های شبه جزیره کره شناخته میشده‌اند که همواره دارای روابط دوگانه صلح و جنگ بوده‌اند. شیلا( به کره‌ای: 실라) ، به عنوان اولین حکومت تشکیل‌شده در بین این سه امپراطوری، پنجاه و هفت سال( 57سال) پیش از میلاد مسیح توسط پادشاه هیوک گئوسو بنیان‌گذاری شد و تا سال 935 میلادی نیز پابرجا بود. پدربزرگ پادشاه هیوک گئوسو مدت‌ها به عنوان رهبر قبیله پارک بود و خاندان بزرگ پارک در کره از نوادگان او بودند. در کتاب سامگوک ساگی اشاره شده است که:

سران ملت چوسان قدیم در شش روستای «چوهیو»، «یانگ سان»، «دائه سو»، «جین جی»، «گاری» و «گویا» زندگی می‌کردند. پادشاه هیوک گئسو را پدر سه پادشاهی میدانند.

سران ملت چوسان قدیم که به دنبال بازگرداندن قدرت و نفوذ چوسان بودند، تصمیم گرفتند تا تمام روسای قبایل، در شبی جلسه شور و مشورت را برگزار کنند تا امپراطور ملت جدیدالتاسیس انتخاب شود. ناگهان بر فراز آسمان یانگ سان نوری عجیب نمایان گردید و اسب بالدار سفیدی بر زمین نشست. سوبول گنگ، رئیس قبیله چوهیو در میان یال‌های اسب، یک تخم بزرگ را یافت که نور عجیبی از آن منتشر می‌شد. یکباره از میان تخم کودکی بیرون آمد و سوبول گنگ آن را پارک هیوک گئوسو که به زبان کره‌ای به معنای تخم‌مرغ نورانی است، نامید. همین مسئله منجر به آن شد که روسای قبایل، پارک هیوک گئوسو را به عنوان رهبر خود انتخاب نمایند.

این امپراطور به عنوان پدر سه پادشاهی نیز شناخته میشود.


چینی‌ها مدت زیادی، قرن ها، بر شبه‌جزیره‌کره حکومت کردند اما در سال ۶۷۶ میلادی و در زمان شاه مونمو کبیر، پادشاه شیلا، بود که  شاه مونمو، قوای چینی از خاک شیلا بیرون رانده و کنترل کامل کره را به دست گرفت.

گوگوریو و شاه جومونگ در سامگوک یوسا:

پادشاه دانگمیونگ متولد سال ۵۸ پیش از میلادمسیح که به نام‌های دانگمیونگ سئونگ وانگ و جومونگ نیز شهرت دارد، موسس پادشاهی گوگوریو است. در بین سه امپراطوری کره، گوگوریو به عنوان شمالی‌ترین آن‌ها یاد میشود. در کتاب سامگوک ساگی، این پادشاه بزرگ با عناوین جومونگ و چومووانگ یاد شده است. جومونگ در زبان کره‌ای به معنای کماندار ماهر است.

برطبق افسانه‌ها هنگامی که جومونگ به دلیل حسادت فرزندان گوموا، که هفت عدد بودند، مجبور به ترک پادشاهی بویو شد؛ به رودخانه‌ای خروشان رسید. لاک‌پشت‌ها و جانوران آبزی در این هنگام به سطح آب امدند و یک پل برای رد شدن جومونگ از روی رودخانه ایجاد کردند. جومونگ هنگامی که به جولبون، سرزمین جنوبی میرسد؛ مورد احترام و استقبال گو موسئو دانگون قرار میگیرد. او که میدانست جومونگ یک فرد عادی نیست، دخترش سوسانو را به عقد جومونگ درمی‌اورد. جومونگ پس از مرگ گو موسئو دانگون به عنوان هفتمین دانگون برگزیده شد. جومونگ با متحد کردن 5قبلیه جولبون، سرزمین واحدی را ایجاد نمود. جومونگ در سال 37 پیش از میلاد مسیح بود که پادشاهی گوگوریو را تاسیس نمود.

 

تبلیغات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از نظر شما متشکریم!