همه چیز درمورد تاپیک، آزمون زبان کره ای

تاپیک/توپیک تنها آزمون رسمی استاندارد برای آزمایش سطح مهارت زبان کره ای افراد خارجی است که توسط دولت کره اجرا می شود. نتایج آزمون می تواند به هدف ورود به دانشگاه ها و همچنین استخدام در شرکت های کره ای مورد استفاده قرار گیرد. دو سطح برای انتخاب وجود دارد: TOPIK I (مقدماتی، سطح ۱و۲) و TOPIK II (متوسط ​​و پیشرفته، سطح ۳تا۶). نمره کل آزمون میزان مهارت و تسلط شما را بین سطوح ۱ تا ۶ در زبان کره ای تعیین می کند. امروز در مجله فرهنگی خبری تهران تا سئول، به معرفی آزمون تاپیک میپردازیم.

اعتبار مدرک تاپیک:

نتایج آزمون فقط تا دو سال پس از اعلام نتایج آزمون معتبر است. پس از اتمام اعتبار و جهت تمدید مدرک، شما باید دوباره آزمون دهید.

مزایای آزمون زبان کره ای، تاپیک:

• اخذ پذیرش دانشگاه، اقدام برای بورسیه تحصیلی کره جنوبی و فاند دانشگاههای کره جنوبی
• اخذ ویزای کار برای شرکت های داخلی کره ای
• به رسمیت شناختن پروانه پزشك داخلی برای اتباع خارجی دارای مدارك پزشكی
• درخواست آزمون صلاحیت تدریس زبان کره ای (سطح ۲، ۳) و اخذ گواهینامه
• درخواست اقامت دائم
• اخذ ویزای مهاجرتی ازدواج
• مترجمی و تدریس زبان کره ای

چه نهادی آزمون TOPIK را برگزار میکند؟

مؤسسه ملی آموزش بین‌المللی (NIIED)که مستقیماً زیر نظر وزارت آموزش، علم و فناوری فعالیت می‌کند، مسئولیت مدیریت عمومی آزمون را بر عهده دارد. مانند نظارت بر مؤسساتی که آزمون را در داخل و خارج از کشور برگزار می‌کنند.

 

چگونه می توان در آزمون TOPIK ثبت نام و شرکت کرد؟

ساکنین کره جنوبی: اگر در کره جنوبی هستید، می توانید برای آزمون آنلاین در سایت www.topik.go.kr ثبت نام کنید. هزینه ثبت نام برای TOPIK I (سطح ۱و ۲) ۳۵ هزار وون و برای TOPIK II (سطح ۳ تا۶) ۴۰ هزار وون است که می تواند از طریق کارت نقدی/اعتباری، بانک های آنلاین یا انتقال مستقیم بانکی پرداخت شود.
در سایر کشورها(همچون ایران): در اکثر کشورها، سفارتخانه ها و مراکز فرهنگی کره آزمونهای تاپیک را برگزار میکنند. شما می توانید لیست موسسات وابسته در کشور خود را از صفحه بروز رسانی ها دریافت کنید. برای ثبت نام، پس از انتشار اطلاعیه آزمون از طرف سفارت باید در زمان و روزهای مشخص شده به سفارت کره جنوبی در تهران با ۲ قطعه عکس سایز پاسپورت و هزینه ثبت نام (که از کشور به کشور متفاوت است)مراجعه کنید و پس از ثبت نام، برگه ورود به جلسه و اطلاعات تاریخ و ساعت برگزاری آزمون را دریافت کنید.

 

بازه زمانی آزمون تاپیک:

آزمون تاپیک ۶ بار در سال برگزار می شود – یک بار فقط در کره (ژانویه) و ۴ بار در کره و خارج از کره (در ماه های آوریل، می، جولای، اکتبر و نوامبر). در اکثر کشورها آزمون تاپیک ۱(مقدماتی) در صبح و آزمون تاپیک۲(پیشرفته) بعد از ظهر برگزار می شود. بنابراین در صورت تمایل می توانید هر دو آزمون را در یک روز شرکت کنید. آزمون همیشه در روزهای یکشنبه (در برخی کشورها شنبه ها نیز) برگزار می شود. می توانید تمام تاریخ های مهم آزمون تاپیک را در اینجا بررسی کنید.
*نکته: این آزمون فعلا، بخاطر شرایط پاندمی کرونا در ایران برگزار نمیشود. اما قبل از آن، دوبار در سال- یکبار تیرماه و یکبار آبان ماه- برگزار میشد.*

ساختار سوالات آزمون زبان کره ای:

تاپیک مقدماتی(سطح ۱ و۲)در مجموع ۷۰ سوال چند گزینه ای دارد – خوانداری (۴۰ سوال) و شنیداری (۳۰ سوال). تاپیک مقدماتی در مجموع ۲۰۰ نمره دارد و زمان آزمون ۱۰۰ دقیقه است.
تاپیک پیشرفته(سطح۳ تا ۶)در مجموع دارای ۱۰۴ سؤال است – خوانداری (۵۰ سوال چند گزینه ای) و شنیداری (۵۰ سؤال چند گزینه ای) و نوشتاری (۴ سؤال کوتاه پاسخ / انشا). تاپیک پیشرفته در مجموع ۳۰۰ نمره و ۱۸۰ دقیقه زمان دارد.

 

سطح مهارت های زبانی مورد نیاز

سطح مقدماتی:

سطح اول استفاده از دستورات پایه زبان کره ای موردنیاز برای استفاده روزانه مانند احوالپرسی، خرید، سفارش و … بیان و درک یک مبحث در مکالمه ساده روزمره با ساخت جملات ساده از ۸۰۰ کلمه پایه.
بحث سطح دوم درباره موضوعات آشنا با استفاده از واژگانی در حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه. تمایز صحیح بین موقعیت های رسمی و غیر رسمی.

سطح متوسط:

سطح سوم شامل انجام معاملات با مردم در فضاهای عمومی و برقراری روابط اجتماعی، درک استفاده صحیح از کلمات، گفتار و قواعد اساسی زبان کره ای است.
سطح چهار درک مطالب خبری، عمومی، مسائل اجتماعی و موضوعات انتزاعی با جزئیات، درک مطالب اجتماعی و فرهنگی کره با تکیه بر اصطلاحات و درک جنبه های مختلف فرهنگ کره را در بر میگیرد.

سطح پیشرفته:

سطح پنجم نیازمند تسلط بالا در استفاده از زبان کره ای در تحقیقات یا کار حرفه ای ، درک و بحث در مورد موضوعات ناآشنا در سیاست، اقتصاد و سایر زمینه هاست. استفاده از عبارات مناسب، تمایز در قواعد رسمی و غیر رسمی، نوشتاری و گفتاری بر اساس زمینه اهمیت دارد.
سطح ششم یعنی کاملاً مسلط به زبان کره ای برای تحقیق یا کار حرفه ای و توانایی درک و بیان یک مبحث بدون مشکل؛ هرچند تسلط کامل درحد یک شخص که زبان مادری او کره ایست مدنظر نمیباشد.

لازم به ذکر است شما برای ورود به دانشگاه ، تحصیل و یا کار کردن در شرکت های کره جنوبی اکثر اوقات باید از سطح تاپیک بالاتر از ۳ یا ۴ برخوردار باشید. همچنین در نظر داشته باشید که حداکثر نمره در آزمون تایپک 300 می باشد.

 

اعلام نتایج آزمون:

– نتایج آزمون در وب سایت رسمی آزمون تاپیک (www.topik.go.kr) اعلام می شود و گزارش نمره انفرادی برای همه شرکت کنندگان بدون در نظر گرفتن قبولی یا عدم موفقیت ارسال می شود.
هنگام بررسی از طریق وب سایت، باید شماره آزمون(به عنوان مثال اگر در آزمون چهلم شرکت کرده اید، شماره ۴۰)، تاریخ تولد و شماره درخواست را بدانید.
سطح کسب شده، امتیاز منطقه خاص، نمره کل، میانگین امتیاز و قبولی یا عدم موفقیت در گزارش امتیاز اعلام می شود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ
25 نظرات
 1. مهسا کرم وندی می گوید

  پست خیلی مفید و جامعی بود. مرسی ازتون😍❤️

  1. نسیم گرامی می گوید

   ممنون از نظرت مهسا جان😍

 2. زهرا مسعودی می گوید

  مرسی بابت این پست عالی و مفید😍❤

  1. نسیم گرامی می گوید

   ممنون زهرا جان💜

 3. کوثر سلیمانی می گوید

  پست بسیار کامل و کاربردی هستش
  خسته نباشید💕

  1. نسیم گرامی می گوید

   کوثر عزیز ممنون از شما که پست رو مطالعه کردی💕

 4. سارا موحدی می گوید

  خیلی ممنون خسته نباشید لذت بردم ازش واقعا 🥰🌹

  1. نسیم گرامی می گوید

   ممنون از نظرت سارا جان😍

 5. بهناز می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید یک سوال امتحان تاپیک فقط در تهران برگزار میشه یا در مشهد هم برگزار میشه ؟

  1. نسیم گرامی می گوید

   سلام. نه متاسفانه فعلا فقط در تهران برگزار میشه. شما میتونید مدارک ثبت نام رو به شخص دیگه ای بسپارید که براتون ببره سفارت اما روز امتحان باید خودتونو به جلسه امتحان برسونید.

 6. فاطمه سادات قاسمی می گوید

  هر سوالی از تاپیک داشتم پاسخ داده شد خیلی ممنون

 7. chokyuro می گوید

  سال 1401 تاپیک برگزار میشه به نظرتون؟ اگر بشه اطلاعیه میزنین؟

  1. هومان نمکی زاده اصفهانی می گوید

   سلام بله به محض اینکه از برگزاری یا عدم برگزاری به صورت قطعی باخبر بشیم در گروه تحصیلیمون در تلگرام با این لینک اطلاع میدهیم.

   1. chokyuro می گوید

    متشکرم

 8. نوا می گوید

  سلام. آیا شرکت در آزمون تاپیک شرایط سنی هم داره؟

  1. سانیا سنچولی می گوید

   سلام خیر ، کاملا بدون شرایط سنی میباشد

 9. نوا می گوید

  سلام. آیا برای ثبت نام حضوری حتما خود شرکت کننده باید مدارک رو ببره و مبلغ ثبت نام به پول ایران پرداخت میشه؟

  1. سانیا سنچولی می گوید

   سلام یا خود شرکت کننده با اقوام درجه ۱ با ارائه کارت شناسایی،
   این اطلاعات طبق اطلاعیه ثبت نام آزمون تاپیک تیرماه ۱۴۰۱ میباشد.

 10. Faezeh می گوید

  سلام عزیزم یه سوالی داشتم در مورد تاپیک، برای اینکه بتونیم تاپیک ۱ سطح دو رو قبول بشیم چند سوال از ۷۰ سوال رو باید پاسخ داد؟ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سانیا سنچولی می گوید

   سلام وقتتون بخیر حدودا باید به 50 سوال از 70 سوال پاسخ صحیح بدهید تا حداقل امتیاز قبولی سطح 2 را کسب کنید.

 11. Nnnnnnnn می گوید

  هر سطح تاپیک یک آزمون جداست؟

 12. Nnnnnnnn می گوید

  مثلا سطح ۱ یک آزمون، سطح ۲ یک آزمون و …
  اینجوریه؟

  1. نسیم گرامی می گوید

   سلام.
   خیر. کلا دو آزمون وجود داره. آزمون سطح مقدماتی شامل تاپیک ۱و ۲. آزمون پیشرفته شامل سطوح ۳ تا ۶. یعنی شما یکی از آزمون هارو شرکت میکنید و سطح شما با توجه به نمره ای که به دست اوردید مشخص میشه. اینطور نیست که هر سطح آزمون جدا داشته باشه.

 13. یاسمن قربانی می گوید

  میتونیم مستقیما آزمون سطح متوسط بدیم یا حتما باید اولش آزمون ابتدایی رو بدیم و بعد متوسط ؟

 14. زهرا می گوید

  ببخشید ثبت نام آزمون تاپیک سال بعد کی هست .از کجا میتونم پیگیری کنم؟ نتونستم تو گروه تلگرام با لینکی گذاشتین جوین بشم .میشه دوباره لینک بدین؟