تهران تا سئول
از تهران تا سئول راهی نیست اگر راه را بلد باشی!

معرفی تدی پارک

0 85

تدی پارک رپر و تهیه کنندۀ موسیقی کره ای-آمریکایی است. او لیدر گروه هیپ هاپ وان‌تایم بود و به عنوان رپر اصلی و تهیه کننده در این گروه فعالیت می‌کرد. پارک همچنین تهیه‌کنندۀ اصلی کمپانی YG Entertainment و مدیر عامل THE BLACK LABEL، یک لیبل وابسته به YG است. اگر یو یونگ جین و کنزی نمایندۀ کمپانی SM و پارک جین یونگ نمایندۀ کمپانی JYP در تهیه‌کنندگی موسیقی باشند، می‌توان گفت تدی نمایندۀ این سمت در کمپانی YG است. در این پست از مجله فرهنگی خبری تهران تا سئول به معرفی این رپر و تهیه کنندۀ پرکار می پردازیم.

تدی پارک

از تولد تا دبیو در 1tym:

پارک هونگ جون ملقب به تدی پارک متولد ۱۴ سپتامبر ۱۹۷۸، در سئول، کره جنوبی است. وی رپر، ترانه‌سرا و یک تهیه‌کنندۀ موسیقی کره‌ای-آمریکایی است. تدی در کودکی به همراه خانواده‌اش به ایالات متحدۀ آمریکا نقل مکان کردند. او ابتدا پیانو را آموخت اما با بزرگ شدن، علاقه بیشتری به نواختن گیتار و بیت باکس پیدا کرد. در سال ۱۹۹۷ و وقتی تدی هفده ساله بود، به همراه دوستش دنی (هم‌گروهی آینده اش) توسط تهیه کننده ای که با یانگ هیون سوک، بنیانگذار YG کار می‌کرد کشف شدند و در حضور یانگ هیون سوک برای ورود به YG تست دادند. پس از قبولی، پارک به کره بازگشت تا دوران کارآموزی خود را شروع کند. او در دانشگاه هم ثبت نام کرد، اما پس از مدتی برای تمرکز بر حرفۀ خود ترک تحصیل کرد.

پارک پس از حدود دو سال کارآموزی، در نوامبر ۱۹۹۸ در گروه هیپ هاپ وان‌تایم به عنوان لیدر، رپر اصلی و تهیه کننده دبیو کرد. اولین آلبوم این گروه، One Time for Your Mind نام داشت که به یکی از پرفروش‌ترین آلبوم‌های سال تبدیل و برندۀ چندین جایزۀ بزرگ شد. فعالیت های وان‌تایم در ​​سال ۲۰۰۶ به دلیل خدمت سربازی اجباری یکی از اعضا، پایان یافت. آلبوم های این گروه در مجموع ۷۸۰۰۰۰ نسخه به فروش رفته است. اگرچه آنها هرگز به طور رسمی منحل نشدند، اما از آن زمان تاکنون به عنوان یک گروه فعال نبودند.

تهیه‌کنندگی و آهنگسازی:

پس از پایان همکاری با وان‌تایم در سال ۲۰۰۶ و در ۲۲ سالگی، پارک نقش تهیه‌کنندۀ دیگر هنرمندان YG را برعهده گرفت که بسیاری از آنها مسن تر و با تجربه تر از او و به قول کره ای ها سونبۀ او بودند. این هنرمند پس از تبدیل شدن به یک تولید کنندۀ داخلی برای YG، از حضور در برنامه‌های تلویزیونی و رفتن روی آنتن اجتناب کرد.

نقشی که پارک در ساخت ترانه های هنرمندان YG دارد کاملا مشهود و برجسته است. از جمله هنرمندانی که تدی پارک برایشان ترانه تولید کرده و نوشته است: بیگ بنگ، توانی‌ وان جینوشن، سون، لی هی، بلک پینک، جون سومی و همچنین اوم جونگ هوا و سونمی هستند. او برای چندین آهنگ با بیگ بنگ همکاری کرده، که مهمترین آنها “Sunset Glow” است. پارک همچنین “Lolipop” را برای همکاری بین بیگ بنگ و توانی‌ وان تولید کرد. این آهنگ در ماه آوریل در صدر جدول گائون قرار گرفت.

تدی پارک به همراه پارک بوم و ساندارا پارک اعضای گروه توانی‌وان
تدی پارک به همراه پارک بوم و ساندارا پارک اعضای گروه توانی‌وان

پنجمین عضو بلک پینک:

در سال ۲۰۱۶، پارک همکاری با گروه دخترانه بلک پینک را آغاز کرد و می‌توان گفت تا به حال بیشتر آهنگ های این گروه را به تنهایی نوشته و تولید کرده است. همچنین تهیه‌کنندگی آهنگ های سولوی اعضای این گروه، جنی، رزی و لیسا نیز به عهدۀ این آهنگساز بوده است.

در مستند BLACKPINK: Light Up the Sky، که سال ۲۰۲۰ به کارگردانی کارولین سوه تهیه شد، و از طریق نتفلیکس پخش شد، می‌توان روابط صمیمی اعضا با این تهیه کنندۀ YG را به خوبی مشاهده کرد.

هر چهار عضو بلک پینک با محبت از پارک به عنوان “اوپا” یاد می‌کنند که در زبان کره ای به معنای برادر بزرگتر است.

لیسا در مستند گفت: “تدی فردی شبیه به یک مدیر عامل بود. اگر کسی کاری را با تدی انجام می داد، یا می‌توانست تدی را ملاقات کند، این یک معامله بزرگ در نظر گرفته می شد و به این معنی بود که به دبیو نزدیک شده است.”

جیسو دربارۀ اهمیت حضور تدی برای گروه گفت: “فکر می‌کنم تدی ما را به‌خوبی می‌شناسد. او به آنچه ما باید به یکدیگر بگوییم گوش می دهد و می تواند آن را در جهت موسیقی ما منعکس کند. او بخشی از حلقه درونی ما شده است. تدی قطعا پنجمین عضو ماست.”

جنی نیز گفته است که تدی آنها را به پیشرفت تشویق می‌کند. همچنین رزی گفته که آنها خیلی راحت با او کار می‌کنند.

تدی پارک در این مستند به شکل گیری گروه بلک پینک اشاره کرد و گفت از ابتدا کنار آنها بوده است.

رزی در مورد دوران کارآموزی اش در YG Entertainment گفته است: “من فکر می‌کنم ۹ دختر بودیم؛ آنها قصد داشتند یک گروه بزرگ ایجاد کنند. بنابراین، تعداد ما زیاد بود.”

تدی پارک، این خاطرۀ را تایید کرد و گفت: “وقتی برای اولین بار وارد استودیو شدم،‌ هشت، نه دختر بودند، و ما شروع کردیم به ضبط چند آهنگ و هر چه بیشتر پیش می‌رفتیم به نظر می‌رسید به صورت صوتی آنها با هم عالی اند. یعنی چهار دختر، همین الآن، ترکیبی از آنها.”

او افزود: “و البته، وقتی شما شروع به بررسی فردیت و شخصیت آنها می کنید، می‌فهمید این چهار نفر درکنار هم احساس خوبی ایجاد می‌کنند.”

بنیانگذاری THE BLACK LABEL:

در سپتامبر ۲۰۱۵، او THE BLACK LABEL را ایجاد کرد که یک لیبل فرعی تحت عنوان YG Entertainment است و به عنوان مدیرعامل آن مشغول فعالیت شد. هنرمند KUSH نیز به عنوان تهیه کننده در این لیبل فعالیت می‌کند. در مارس ۲۰۱۶، آنها موفق شدند Zion.T را جذب کنند. همچنین هنرمندانی مانند لورن، ته‌یانگ، جون سومی و پارک بوگوم نیز زیر نظر این لیبل فعالیت می‌کنند. نام مخفف این شرکت به صورت «Black Label» یا «The Black» و در انگلیسی «TBL» نوشته می‌شود.

تدی پارک
بلک لیبل

از نظر موسیقی، همانطور که از عنوان این لیبل پیداست، از موسیقی سیاه یعنی هیپ‌هاپ، رپ، راک و آر اند بی پیروی می‌کند. همانطور که مطالعه نمودید، تدی پارک “سبک YG” را ایجاد کرد، بنابراین ویژگی های کلی این لیبل نیز شبیه به YG Entertainment است. با این حال، اخیرا، YG دیگر فقط به تدی متکی نیست و تهیه‌کنندگانی همچون FUTURE BOUNC و CHOICE 37 را وارد سیستم تولید خود کرده است. پارک تا ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲ به عنوان مدیرعامل THE BLACK LABEL فعالیت می کرد، اما به نظر می رسد که از این سمت کناره‌‌گیری کرده و بر تهیه‌کنندگی عمومی تمرکز کرده است.

سبک و افتخارات تدی پارک:

این هنرمند چهل و چهار ساله، دارای رپ بی نظیری است و مهارتش در آهنگسازی و تنظیم عالی است. تلفظ منحصر به فرد انگلیسی او که با تلفظ کره ای اش آمیخته، رپ جدیدی را خلق کرده است. به طور خاص، همه رپرهای YG تحت تأثیر تدی هستند، به جز کسانی که سبک خود را از قبل به دست آورده اند، مانند اپیک های و سای.

سبک تولید پارک اغلب R&B معاصر را در بر می گیرد. او همچنین دارای سبک رگی در آهنگ‌هایش است. کار او با اولین آلبوم کامل توانی‌وان شامل آهنگ های پاپ و رقص بود، و علاوه بر آن از عناصر هاوس نیز استفاده کرده بود. پارک همچنین هنگام کار با بیگ بنگ، موسیقی الکترونیک را نیز تجربه کرد.

تدی پارک
تدی پارک، آهنگساز گروه بلک پینک

در ارزیابی ۸ آهنگساز اصلی کره (تدی، کنزی، برادران شجاع، سینسا دونگ تایگر، بنگ شی هیوک، ای ترایب، جو یانگ سو و کیم دو-هون) که توسط ۴ نفر در مجلۀ GQ انجام شده بود، او توانست رتبه اول را به خود اختصاص دهد. طبق یک مصاحبه، پارک معمولاً ۱۸ ساعت در روز را در استودیو می گذراند.

در پایان سال ۲۰۰۹، آسیا تِن، پارک را به دلیل شرکت در برخی از بزرگترین موفقیت‌های کی پاپ سال به عنوان یکی از ۱۰ نفر برتر سال ۲۰۰۹ معرفی کرد. در سال ۲۰۱۸، سئول اسپورت فهرستی از «بانفوذترین افراد قدرتمند کی پاپ» را منتشر کرد که توسط مدیران صنعت موسیقی رتبه بندی شده بود. پارک در رتبۀ پنجم و در ردۀ بهترین تهیه کننده قرار گرفت. در همان سال، او و جی دراگون بیشترین حق امتیاز را برای نوشتن اشعار و آهنگسازی در زمینه موسیقی عامه پسند از انجمن حق چاپ موسیقی کره دریافت کردند. پارک حدود ۸۵۰۰۰۰ دلار در سال از انجمن حق چاپ موسیقی کره دریافت می‌کند.

جوایز دریافتی تدی پارک:

 • جایزۀ «آهنگساز سال» در مراسم جوایز موسیقی جدول گائون در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۹
 • جایزۀ «ترانه سرا» در مراسم جوایز موسیقی ملون برای آهنگ «Made» گروه بیگ بنگ در سال ۲۰۱۵
 • جایزۀ «آهنگساز» در مراسم جوایز موسیقی آسیایی ام‌نت برای تهیه‌کنندگی دو آهنگ «Fire» و«I Don’t Care» گروه توانی‌وان در سال ۲۰۰۹
 • جایزۀ «بهترین تهیه‌کنندۀ سال» در مراسم جوایز موسیقی آسیایی ام‌نت برای آهنگ «Lalisa» در سال ۲۰۲۱
 • جایزۀ «بهترین تهیه کنندۀ خارجی» در مراسم جوایز موسیقی پاپ آسیایی برای آهنگ «Born Pink» گروه بلک پینک در سال ۲۰۲۰
تدی پارک
تدی پارک

حقایقی دربارۀ تدی پارک:

 • او که در کره متولد شده و از دوران راهنمایی به ایالات متحده مهاجرت کرده است، به زبان کره ای و انگلیسی روان صحبت می کند.
 • هنگامی که دنی، در کالیفرنیا تدی را ملاقات کرد، از اینکه او به خوبی انگلیسی صحبت می کرد، حتی با وجود اینکه در ایالات متحده متولد نشده بود، شگفت زده شد. گفته شده که این به این دلیل است که تدی مجبور بود فقط انگلیسی صحبت کند زیرا هیچ کره ای در منطقه ای که او ابتدا در آن زندگی می کرد وجود نداشت.
 • هنگامی که برای اولین بار به نیویورک، ایالات متحده مهاجرت کرد، فاش کرد که سال تحصیلی راهنمایی سختی را پشت سر گذاشته است، زیرا به جز او دانش آموز آسیایی دیگری وجود نداشت، و به دلیل انگلیسی ضعیف، از قلدری و تبعیض نژادی شدید رنج برد.
 • در سال ۲۰۲۱، او در رتبۀ بیست و پنجم لیست بیلبورد “۵۰ تهیه کنندۀ برجستۀ قرن بیست و یکم” قرار گرفت.
 • پارک و عضو دیگر وان‌تایم دنی اعتراف کردند که اصلا الکل نمی‌خورند، به همین دلیل هر دو اذعان دارند که سازگاری با جامعه کره دشوار است، زیرا در کره، الکل برای زندگی اجتماعی و حفظ روابط ضروری است.
 • پارک معمولاً همیشه با هودی، کلاه اسنپ بک و شلوار های گشاد دیده می‌شود. حتی در عروسی هم‌گروهی سابقش سونگ بِک کیونگ، برخلاف همه که با کت و شلوارهای مرتب به مراسم آمده بودند، او فقط یک هودی پوشیده بود.
 • سال ۲۰۱۳، از طریق شماره دسامبر مجله Woman Sense، مشخص شد که پارک با هان یی سول، بازیگر و خوانندۀ کره ای قرار می‌گذارد. این زوج در سال ۲۰۱۶ از یکدیگر جدا شدند.

 تدی پارک بر خلاف حضور کمرنگی که در رسانه ها و مقابل دوربین دارد، تأثیر زیادی در پیشرفت و جهانی شدن صنعت کیپاپ از ابتدای شروع فعالیتش تا به امروز داشته است. اغراق نیست اگر بگوییم گروه بلک پینک بخشی از موفقیت خود را مدیون این تهیه کنندۀ نابغه است.

شما کدوم یک از آثار این هنرمند رو دوست دارید؟ اگر سوال دیگه ای در رابطه با این آهنگساز و رپر پر اثر دارید حتما در بخش نظرات ازمون بپرسید^^

تبلیغات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از نظر شما متشکریم!