معرفی کنکور کره جنوبی

کنکور کره جنوبی که بیشترین شباهت را با شیوه این آزمون در ایران دارد، هر ساله در سومین پنجشنبه ماه نوامبر یعنی 15 نوامبر (معادل 24 آبان) در سراسر کشور کره جنوبی برگزار می شود و دانش آموزانی که 12 سال به تحصیل در سیستم آموزشی این کشور پرداخته‌اند، در این آزمون حضور یافته و برای ورود به دانشگاه ها بهترین عملکرد خود را به اجرا می گذارند. در ادامه این پست از وبسایت تهران تا سئول با توضیحات بیشتر و جامع تری از این آزمون در خدمت شما عزیزان هستیم.

کنکور کره جنوبی

شرحی کوتاه از کنکور کره جنوبی:

آزمون توانایی تحصیلی کالج (به انگلیسی: College Scholastic Ability Test، به کره‌ای: 대학수학능력시험 ) یا CSAT, که به صورت اختصاری سونینگ ( به انگلیسی: Suneung، به کره‌ای: 수능) هم شناخته می‌شود، یک آزمون چند گزینه‌ای معتبر و به رسمیت شناخته شده توسط مؤسسات، سیستم آموزشی و تحصیلی و دانشگاه های کره جنوبی است.

سازمان برنامه درسی و ارزیابی کره (KICE)، هر ساله این آزمون را در سومین پنجشنبه ماه نوامبر برگزار می کند اما در سال 2020، به دلیل همه‌گیری بیماری کووید 19، این آزمون با اندکی تأخیر در اولین پنجشنبه ماه دسامبر (3 دسامبر) برگزار شد. این آزمون به طور معمول در ساعت 8:40 دقیقه صبح آغاز می‌شود و در ساعت 17:40 دقیقه به پایان می‌رسد و نتایج آن به طور معمول در هفته دوم دسامبر به صورت اینترنتی اعلام می شوند.

کنکور کره جنوبی

تاریخچه کنکور کره جنوبی:

از زمان آزادی کشور کره، این دولت حدود 12 تا 16 بار روش‌های پذیرش و ورود دانش آموزان به دانشگاه‌ها و کالج‌های خود را تغییر داده است که این سیاست ها و روش ها از انتخاب دانشجویان توسط مسئولین و مدیران مربوطه به هر دانشگاه تا غیرقانونی اعلام کردن موسسات هاگوون (موسسات خصوصی و غیر انتفاعی) همواره در تغییر بودند و به همین خاطر دانش آموزان و والدین آنها دائماً در سازگاری با این تغییرات دچار مشکل می‌شدند.

در ابتدا پذیرش دانش آموزان در دانشگاه‌ها و کالج‌ها به عهده مسئولین خود دانشگاه‌ها بود که این موضوع، مشکلات و اعتراضات زیادی را در پی داشت و سرانجام برگزاری اولین آزمون “CSAT” (کنکور کره جنوبی) در سال 1960 رقم خورد.

کنکور کره جنوبی

شورای عالی بازسازی و اصلاحات ملی کره جنوبی اولین آزمون CSAT در سال‌های 1962 تا 1963 را به عنوان یک تست ارزیابی شایستگی دانش آموزان در نظر گرفته و برگزار میکرد که فقط تعداد کمی از دانش آموزان موفق به قبولی در این آزمون می شدند و این مسئله باعث شد که دانشگاه‌ها دچار مشکل کمبود دانش آموز شوند. این روند، به عنوان شیوه‌ای ناکارآمد مورد انتقاد قرار گرفت و در پی همین موضوع، دولت کره این شیوه از برگزاری آزمون را در سال‌های 1964 تا 1968 کنار گذاشت.

شیوه مشابهی مجدداً در سال 1969 توسط جمهوری سوم کره اجرا شد و این آزمون جدید که آزمون مقدماتی ورودی کالج نام داشت (به کره‌ای: 대학입학예비고사) تا سال 1981 تقریباً بدون هیچ تغییر اساسی ادامه یافت.

کنکور کره جنوبی

مجدداً در سال 1981، سیاست ها و شیوه برگزاری آزمون به طور قابل توجهی تغییر کردند و نام آزمون به آزمون مقدماتی آمادگی کالج (대학예비고사) تبدیل شد و موسسات هاگوون (Cram Schools) غیرقانونی اعلام شدند.

در سال 1982، نام آزمون باری دیگر تغییر یافت و به آزمون ارزیابی دانش ورودی کالج (대입학력고사) تبدیل شد.

این سیستم حال حاضر آزمون CSAT در سال 1993 اجرا گشته و تاکنون چندین بار مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفته است. البته در سال 2004، دولت کره درخواست تغییر شیوه پذیرش دانشگاه‌ها از سال 2008 را مطرح کرد اما نتوانست تغییرات قابل توجهی را در شیوه برگزاری این آزمون ایجاد کند.

نمونه آزمون کنکور در کره جنوبی

بخش های مختلف کنکور کره جنوبی:

آزمون CSAT از 6 بخش تشکیل شده است که شامل: زبان ملی (کره‌ای)، ریاضیات، زبان انگلیسی، تاریخ کره‌ای، زیر موضوعات (مطالعات اجتماعی، علوم و آموزش مهارت ها) و دومین زبان خارجی (حروف و ادبیات چینی) می‌شود.

این بخش ها به جز تاریخ کره، بخش هایی اختیاری و انتخابی هستند اما اکثر داوطلبان تمامی بخش ها به جز دومین زبان خارجی (حروف و ادبیات چینی) را آزمون می دهند.

بخش ریاضیات این آزمون هم شامل دو نوع گا (به انگلیسی: Ga، به کره‌ای: 가형) و نا (به انگلیسی: Na، به کره‌ای: 나형) می شود که مورد اولی سخت تر است.

بخش زیر موضوعات هم به سه بخش: مطالعات اجتماعی، علوم و آموزش مهارت ها تقسیم می شود که داوطلبان باید دو موضوع مرتبط و از یک دسته را انتخاب کنند و فقط دانش آموزان فارغ التحصیل از بخش آموزش مهارت ها می توانند این بخش را در آزمون انتخاب کرده و به سوالات آن پاسخ دهند.

لازم به ذکر است که اکثر دانشگاه‌های برتر کره متقاضیان را ملزم می‌کند که برای پذیرش درخواست شان در یکی از رشته های شاخه STEM، دو موضوع متفاوت از بخش علوم و ریاضیات نوع گا را برای آزمون انتخاب کنند.

نمونه آزمون کنکور در کره جنوبی

موضوعات و دروس مورد ارزیابی در 6 بخش کنکور کره جنوبی:

بخش زبان ملی (کره‌ای) کنکور کره جنوبی:

مکالمه نوشتاری (10 سوال)

گرامر (5 سوال)

بخش خوانداری (15 سوال)

ادبیات (15 سوال)

بخش ریاضیات کنکور کره جنوبی:

نوع گا (برای دانش آموزان علوم تجربی):

محاسبه دیفرانسیل و انتگرال، هندسه و بردار

نوع نا (برای دانش آموزان علوم انسانی):

آمار و احتمالات

بخش زیر موضوعات کنکور کره جنوبی:

مطالعات اجتماعی: اخلاقیات (اصول اخلاقی)، جغرافیا، تاریخ، علوم سیاسی

علوم: فیزیک، شیمی، زیست شناسی، زمین شناسی

آموزش مهارت ها: علوم کشاورزی، مهندسی، اقیانوس‌شناسی، تجارت، اقتصاد خانه

برنامه و ساعت آزمون کنکور کره جنوبی:

بخش زبان کره ای:

 8:40 تا 10 (80 دقیقه)، 45 سوال، 100 نمره

10 تا 10:20 استراحت (20 دقیقه)

 بخش ریاضیات:

10:30 تا 12:10 (100 دقیقه)، 30 سوال، 100 نمره

12:10 تا 13 ناهار (50 دقیقه)

بخش زبان انگلیسی:

13:10 تا 14:20 (70 دقیقه)، 45 سوال، 100 نمره

14:20 تا 14:40 استراحت (20 دقیقه)

بخش تاریخ کره با زیر موضوعات (مطالعات اجتماعی، علوم، آموزش مهارت‌ها):

14:50 تا 16:32 (102 دقیقه)

 بخش تاریخ کره:

14:50 تا 15:20 (30 دقیقه)، 20 سوال، 50 نمره

جمع کردن برگه‌های سوالات تاریخ کره:

15:20 تا 15:30 (10 دقیقه)

بخش اولین برگه های سوالات زیرموضوعات تاریخ کره:

15:30 تا 16 (30 دقیقه)، 20 سوال، 50 نمره

جمع کردن برگه‌های اولین سوالات زیرموضوعات تاریخ کره:

16 تا 16:02 (2 دقیقه)

بخش دومین برگه‌های سوالات زیرموضوعات تاریخ کره:

16:02 تا 16:32 (30 دقیقه)، 20 سوال، 50 نمره

بخش دومین زبان خارجی (حروف و ادبیات چینی):

17 تا 17:40 (40 دقیقه)، 30‌ سوال، 50 نمرهکنکور کره جنوبی

هدف کنکور کره جنوبی:

اگرچه آزمون CSAT در ابتدا برای ارزیابی توانایی تحصیلی لازمه و ضروری برای ورود به دانشگاه بر اساس سوالات طرح شده با محوریت درس های آموزشی دوران دبیرستان بود تا آموزش های این دوران دقیق و متناسب با نیازهای دانش‌آموزان برای در قبولی در دانشگاه ها باشد اما در حال حاضر به عنوان یک آزمون ملی فارغ التحصیلی و ورود به دانشگاه برای دانش آموزان مقطع دبیرستان این کشور در نظر گرفته می‌شود و با مشخص کردن دانشگاه هایی که دانش آموز مجاز به ورود و تحصیل در آنها می‌باشد، نقش بسیار مهمی در آینده دانش آموزان و بعد سیستم آموزشی و تحصیلی کره جنوبی ایفای می‌کند. این آزمون به دلیل کارایی بالا، تأکید بر شایستگی ها و دستاوردها و نتایج درخشان بین‌المللی مورد توجه دولت کره جنوبی قرار دارد. نکته جالب توجه این است که از میان جمعیت شرکت‌کننده در این آزمون، همواره 20 درصد آنها فارغ التحصیلانی هستند که در سال گذشته امتیاز و نمره مورد قبول برای ورود به دانشگاه را کسب نکرده‌اند.

کنکور کره جنوبی

طراحی سوالات کنکور کره جنوبی:

سوالات این آزمون هر ساله در ماه سپتامبر توسط 500 استاد و معلم دبیرستانی کره‌ای در طی یک فرایند کاملاً سری و مخفیانه در مکانی نامشخص در استان کوهستانی گانگ وون (Gangwon) طراحی و نوشته می‌شوند و این اساتید تا زمان اتمام طراحی سوالات، تقریباً به مدت یک ماه از ارتباط با دنیای بیرون و استفاده از تلفن همراه منع می شوند. آنها حق ندارند راجع به هدف این سفر با کسی حتی نزدیک ترین اعضای خانواده خود و یا همسرانشان صحبتی بکنند.

محل طراحی سوالات آزمون کنکور در کره جنوبی

گانگ وون

شرایط برگزاری کنکور کره جنوبی:

این آزمون به دلیل اهمیت بسیار زیاد آن در تعیین آینده تحصیلی دانش آموزان و جایگاه دانشگاه ها بسیار جدی و حساس در نظر گرفته می‌شود و به همین خاطر فعالیت های روزانه مردم و کشور به تأخیر افتاده و یا متوقف می‌شوند. همچنین بسیاری از مغازه ها، فروشگاه‌ها، بانک‌ها، پروازها، آزمایشات نظامی، پروژه های ساخت و ساز، مؤسسات و دیگر بخش ها در این روز تعطیل هستند و فعالیت‌ها و برنامه‌های آنها لغو می‌شوند.

صرافی ها و سازمان بورس اوراق بهادار کره جنوبی هم دیر باز می‌شوند.

موتورسواران اجازه بوق زدن در اطراف مدارس و حوزه های امتحانی را نداشته و هیچ خودرویی هم حق پاک کردن تا شعاع 200 متری حوزه‌ها را ندارد.

کنکور کره جنوبی

کنکور کره جنوبی

علاوه بر این، دولت برای آرامش هر چه بیشتر دانش آموزان، ماشین ها و موتور سیکلت های نیروی پلیس خود را برای به موقع رساندن دانش آموزان به حوزه‌های امتحانی در اختیار آنها قرار می‌دهد.

همچنین، در محل ورودی های حوزه های آزمون هم جمعیت زیادی را می توانید ببینید که با طبل و پای کوبی از دانش آموزان کنکوری استقبال می‌کنند و اکثر آنها دانش آموزان سال پایینی هستند که برای سال بالایی های خود آرزوی موفقیت و قبولی در آزمون می کنند.

کنکور کره جنوبی

هیچ یک از دانش آموزان و یا مراقبان نیز حق آوردن تلفن همراه، کتاب، روزنامه، غذا و یا هر وسیله دیگری را که باعث حواس پرتی دانش آموزان می‌شود، به داخل حوزه برگزاری آزمون ندارند.

نکته جالب توجه این است که شکایاتی هم راجع به این آزمون وجود دارد و اکثر این شکایات و انتقادات دانش آموزان بعد از آزمون، راجع به اقدامات و کارهای مراقبان از جمله صحبت کردن، باز کردن پنجره، جلوی میز دانش آموز ایستادن، خمیازه کشیدن، کلیک کردن روی موس یا خوردن شکلات هستند و به همین منظور به مراقبان پیش از شروع آزمون هشدار داده می شود که از انجام هر گونه فعالیتی که باعث حواس پرتی دانش آموزان می‌گردد خودداری کنند، در غیر این صورت جریمه خواهند شد.

کنکور کره جنوبی

مورد جالب دیگری که در این روز بسیار به چشم می‌خورد، عمده والدینی هستند که به معابد رفته و برای موفقیت و قبولی فرزندان شان در آزمون به دعا و عبادت می‌پردازند و سعی می‌کنند از گفتن عبارت منفی اعم از شکست، افت، ضعیف و … برای موفقیت دانش آموزان خود خودداری کنند.

در ضمن، بسیاری از اولیای ثروتمندتر برای موفقیت حتمی دانش آموزان خود در آزمون کنکور آنها را به موسسات خصوصی می فرستند و یا مبالغ زیادی را به موسساتی که ادعا می کنند سوالات این آزمون را دارند می پردازند.

کنکور کره جنوبی

نکته بسیار ناراحت کننده در مورد این آزمون، آمار خودکشی دانش آموزان به خاطر رد شدن در کنکور است که آمار بسیار بالا و قابل توجهی می باشد.

نه تنها دانش آموزان، بلکه گاهی اوقات والدین آنها، به خصوص مادرانشان هم دست به خودکشی می زنند و حتی گاهی اوقات والدین، خود، دانش آموز و یا یکدیگر را به خاطر پایین شدن رتبه در کنکور مقصر دانسته و می کشند.

کنکور کره جنوبی

نظر شما راجع به این کنکور طولانی و سخت چیه؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ
2 نظرات
 1. سانیا می گوید

  واقعا دانش اموزای دبیرستانی کره فشار خیلی زیادی رو مخصوصا تو سال آخر تحمل میکنن، هرچقدرهم که کنکور ایران سخت باشه کنکور کره جنوبی و آزمون ورودی دانشگاه هاش بنظر میرسه که شرایط سخت تری و استرس زا تری داره نسبت به کنکور ایران.
  توی ایران خیلیییی کمه که یک نفر بخاطر خوب نشدن نمره هاش یا قبول نشدن در آزمون ورودی دانشگاه های کره دست به خودکشی بزنه اما متاسفانه توی کره شده یک پلن بی برای نوجون های دبیرستانی.

  1. Dream 13 می گوید

   بله کاملا درسته و خب تایم برگزاری آزمون شون هم خیلی بیشتره و خب توجه و اهمیت بیش از حد دولت هم می‌تونه خیلی خوب نشون بده که چقدر قبولی در این کنکور برای دانش آموزان حیاتیه و مهم.
   خیلی ممنونم از اینکه نظر خوبتون رو با من به اشتراک گذاشتید 🙏 ☺️