آداب معاشرت کره ای:بایدها و نبایدها در کره جنوبی!

کره آداب و رسوم، سنت ها و قوانین رفتاری خاص خود را دارد، درست مانند کشور ما؛ برخی از این آداب و رسوم در کشور ما کاملاً خوب هستند، اما در کره توهین آمیز تلقی می شوند. این پست از مجله فرهنگی خبری تهران تا سئول هفت آداب مهم کره ای را به تفصیل برای شما توضیح می دهد تا بتوانید در زمانی که در کره هستید از انجام این اشتباهات جلوگیری کنید!


 آداب غذا خوردن در کره جنوبی

 

1-انجام دهید: اول صبر کنید تا بزرگان شروع به خوردن غذای خود کنند.

در کره تا زمانی که بزرگ ترها چاپستیک ها را نگیرند و شروع به خوردن غذای خود نکنند، نمی توانید شروع به خوردن کنید. ترتیب غذا خوردن باید بر اساس سن باشد. برای مثال، اگر با پدربزرگ، والدین، دوستان والدین و خواهر کوچکترتان پشت میز غذاخوری نشسته اید، ترتیب باید به این صورت باشد:

 • 할아버지 (harabeoji) – “پدربزرگ”
 • 부모님 (bumonim) – “والدین شما”
 • 부모님의 친구 (bumonimui chingu) – “دوستان والدین”
 • 나 자신 (نا چاشین) – «خودم»
 • 여동생 (yeodongsaeng) – “خواهر کوچکتر”

 

2- انجام دهید: با دهان بسته بجوید و سعی کنید استخوان ها را پنهان کنید.

سعی کنید هنگام جویدن غذا در کره جنوبی سر و صدا نکنید. اگر هنگام جویدن سر و صدا ایجاد کنید، بی ادبی محسوب می شود، بنابراین سعی کنید با دهان بسته جویدن را انجام دهید.همچنین به خاطر داشته باشید که کره ای ها ماهی کبابی، مرغ ترشی و … می خورند. توصیه می شود که اگر استخوان دارید، آنها را با پیچاندن آنها در دستمال کاغذی یا قرار دادن آنها در زیر ظرف برنج پنهان کنید.

3- انجام ندهید: تا زمانی که غذا تمام نشده است، میز را ترک نکنید.

اگر نیاز دارید به سرویس بهداشتی بروید، سعی کنید قبل از نشستن پشت میز ناهارخوری بروید. ترک سفره هنگام غذا خوردن بی ادبانه تلقی می شود. با این حال، اگر واقعاً به دلایلی فوری نیاز به ترک میز دارید، بهترین راه این است که مودبانه وضعیت را برای بزرگ‌ترین فرد توضیح دهید.همچنین توجه داشته باشید که قرار دادن آرنج خود روی میز نیز بی ادبانه تلقی می شود، به خصوص اگر با بزرگترها یا فردی بزرگتر از شما شام می خورید.

4- آیا شما جوانترین فرد در یک گروه هستید؟

در اینجا چند قانون مهم وجود دارد که اگر جوان ترین فرد در یک گروه هستید باید به خاطر بسپارید:

هنگامی که به یک رستوران می روید یا شام را در خانه با خانواده ساکن کره ای خود آماده می کنید، از شما انتظار می رود که 수저 ( سوجو ) “قاشق و یک جفت چاپستیک” و همچنین سایر امکانات رفاهی مانند آب را تهیه کنید.

همچنین، ممکن است لازم باشد وقتی با سایر همکاران به رستوران می روید، گوشت ها را برای بزرگ ترها یا افراد دارای موقعیت بالاتر کباب کنید. با این حال، این امر اجباری نیست، زیرا وظیفه کباب کردن گوشت برای همه بستگی به این دارد که چه کسی نزدیک به کباب پز می نشیند.


آداب نوشیدن در کره جنوبی

1- انجام دهید: مطمئن شوید که لیوان همه پر است.

چند آداب نوشیدنی اولیه کره جنوبی وجود دارد که در آینده برای نوشیدن مشروب با همکاران، دوستان یا بزرگترها مفید خواهد بود.

اگر کوچک‌ترین هستید، بررسی کنید که آیا لیوان دیگران خالی است، زیرا این بی‌ادب است که به کسی اجازه دهید لیوان خالی داشته باشد. با گفتن مودبانه “بگذار لیوانت را دوباره پر کنم.” این ادب را به جا آورید.

2-انجام ندهید: نوشیدنی خود را  خودتان بریزید.

در کره، پر کردن شات خود را بی ادبی می دانند. بنابراین، صبر کنید تا کسی پیشنهاد کند برای شما بریزد. این معمولا توسط جوانترین فرد انجام می شود. با این حال، گاهی اوقات، افراد مسن تر یا با موقعیت بالاتر ممکن است پیشنهاد بدهند که برای شما بریزند. این معمولاً به این معنی است که شخص می خواهد رابطه خوبی با شما برقرار کند، به خصوص اگر آن شخص رئیس شما یا شخصی باشد که معمولاً نمی توانید در زندگی روزمره با او ارتباط برقرار کنید. بنابراین، اگر او پیشنهاد کرد که یک نوشیدنی الکلی برای شما بریزد، آن را بپذیرید. اگر قاطعانه امتناع کنید، ممکن است به شدت به جو آسیب برساند. اگر نمی‌خواهید الکل بنوشید، لیوان را همان‌طور که هست بگذارید و نوشیدنی دیگری سفارش دهید، یا مودبانه بگویید “متاسفم، اما حتی یک قطره هم نمی نوشم”.


 سن کسی را بپرسیدن

1- بسیار طبیعی است که سن کسی را بپرسید.

این کاملا طبیعی است که سن کسی را در کره جنوبی بپرسید، بنابراین اگر از شما پرسیده شد ناراحت نشوید. از آنجایی که در اکثر کشورهای غربی پرسیدن سن یک نفر بی ادبانه است، این یک نمونه عالی از تفاوت های آداب معاشرت بین کشورها است.

کره ای ها سن شما را می پرسند تا مشخص کنند هنگام صحبت با شما باید از چه زبانی استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر برای اولین بار با کسی در کلاس ملاقات کنید، از او می پرسید “متولد چه سالی هستی؟” یا “چند سالته؟”؛ سپس، اگر او از شما بزرگتر است، باید از زبان رسمی استفاده کنید و به او احترام بگذارید.

از طرف دیگر، اگر فردی کوچکتر از شما باشد، می توانید با او به صورت عادی صحبت کنید، در حالی که او باید به زبان رسمی با شما صحبت کند.


 قوانین تنظیم مکان برای غذاخوری

آیا می دانستید که در کره قوانین مختلفی برای غذاخوری وجود دارد؟ به عنوان مثال، یک قاشق و یک سری چاپستیک باید در کنار کاسه برنج، در سمت راست قرار گیرد. همچنین، یک قاشق در سمت چپ می ماند در حالی که چاپستیک ها در سمت راست می مانند.

خورش (مانند خورش کیمچی) معمولاً در وسط قرار داده می شود تا همه بتوانند آن را با هم تقسیم کنند و دور آن را مخلفات مختلف مانند: کیمچی (یک غذای کره ای از کلم ترشی تند) و سبزیجات مختلف می چینند.اغلب، گوشت در سمت راست و  سبزیجات در سمت چپ میز ناهارخوری قرار می گیرند.

به طور خلاصه:

سمت راست: غذاهای گرم و گرم، غذای آبکی، غذاهای گوشتی و غیره

سمت چپ: ظروف سرد و غذاهای خشک، ظروف سبزیجات و غیره


 اسامی را با رنگ قرمز ننویسید!

آیا می دانستید که نوشتن نام شخصی با جوهر قرمز بسیار توهین آمیز تلقی می شود؟ نوشتن نام شخصی با جوهر قرمز به این معنی است که او مرده است و اگر او هنوز زنده است به این معنی است که شخصی که نام شما را نوشته آرزو می کند که شما مرده باشید.

“جوهر قرمز” در گذشته برای نوشتن نام فرد متوفی استفاده می شد. بنابراین ناگفته نماند که نباید نام دوست خود را با جوهر قرمز بنویسید!


روی صندلی های اولویت دار ننشینید.

هنگام سوار شدن بر اتوبوس یا مترو، باید از نشستن در صندلی های اولویت دار خودداری کنید؛ آنها برای معلولان، سالمندان و زنان باردار هستند. شما به راحتی می توانید آنها را شناسایی کنید زیرا برچسبی وجود دارد که روی آن “برای معلولان، افراد مسن و زنان باردار” نوشته شده است. اغلب در بالای محل نشستن، نمایه های سه گروه را نشان می دهد. مهم است که این صندلی ها حتی اگر خالی هستند روی آن جای نگیرید. همچنین اعلامیه‌هایی مانند «لطفا روی صندلی‌های اولویت‌دار ننشینید» مشاهده می شود تا همه بدانند که این صندلی ها خاص هستند و باید همیشه در دسترس باشند.


کفش های خود را در خانه درآورید.

در کشور کره جنوبی همیشه یک قفسه کفش یا محلی که کره ای ها کفش های خود را در آنجا نگه می دارند پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال، اگر در یک رستوران هستید که روی زمین روبروی میزی پایین نشسته اید، باید قبل از آن کفش های خود را در بیاورید. همچنین زمانی که وارد خانه شخصی می شوید، باید کفش های خود را درآورید و در ورودی بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ
6 نظرات
 1. Dream 13 می گوید

  موارد جالبی رو در مورد آداب معاشرت در کره بیان کرده بودید. حقیقتا توی درام های کره‌ای خیلی دیده بودم که یه نفر برای بقیه نوشیدنی می‌ریخت اما نمیدونستم دلیلش چی میتونه باشه و خیلی خوب توضیح داده بودید. همینطور اینکه در مورد محل قرارگیری غذاها و دورچین ها گفته بودید هم خیلی خوب بود چون بنظرم خیلی به دید نمیان و یا بهشون توجه کافی نمیشه.

  1. نرگس داورپناه می گوید

   دقیقا دیده نمیشه اما خیلی مهمه

 2. مهشاد رنجبران می گوید

  خیلی جالبه که فرهنگ ایرانی هم شباهت هایی با فرهنگ کره ای داره .

  1. نرگس داورپناه می گوید

   اره خیلی به نظرم به آسیایی بودن هردو یه ربطی داره

 3. ♡PArsa♡ می گوید

  خیلی عالی بود 💟

  1. نرگس داورپناه می گوید

   مرسی ازت