تهران تا سئول
از تهران تا سئول راهی نیست اگر راه را بلد باشی!

معنی و مفهوم نام گروه‌های کیپاپ

20 2,078

کیپاپ بخشی جذاب و جالب از صنعت و بازار موسیقی جهانی است که اخیراً از شهرت زیادی در بین علاقه‌مندان به موسیقی برخوردار شده و ما شاهد این حقیقت هستیم که هر ساله گروه‌ها یا سولوییست های جوان و تازه کاری به این صنعت اضافه می‌شوند که هرکدام نامی مخصوص به خود دارند و هریک از این نام‌ها مفهومی جذاب را در پشت خود پنهان می‌کنند. مفهومی بسیار جالب و جادویی که پیوند بین اعضای آن گروه و طرفدارن شان را معنادار تر و زیباتر می‌سازد و تنها با وارد شدن به دنیای آنها می‌توانید به این معنا و مفهوم زیبا پی برده و عمق عشق بین آنها را درک کنید.

مفهوم نام گروه‌های کیپاپ

در این پست از وبسایت تهران تا سئول سعی داریم تا شما را با معانی و مفاهیم جذاب پنهان در پشت اسامی گروه‌های کیپاپ آشنا کنیم، پس با من همراه باشید تا وارد این جهان جذاب شویم.


بی تی اس (BTS)

نام گروه‌های کیپاپ

نام این گروه، بی تی اس (BTS)، مخفف عبارت کره ای بنگتن سونیوندان (به انگلیسی: Bangtan Sonyeondan، به کره‌ای: 방탄소년단) است که معنای پسران پیشاهنگ ضد گلوله را می‌دهد. به گفته یکی از اعضای این گروه، جیهوپ (J_Hope)، این نام به تمایل و خواسته قلبی این گروه در از بین بردن و نابود کردن کلیشه‌ها، انتقادات منفی و انتظاراتی که همانند گلوله نوجوانان را مورد هدف قرار داده اند، اشاره دارد که به عنوان هویت و مفهوم قدیمی این گروه در نظر گرفته می‌شود.

در ژاپن آنها با عنوان “Boden Shonendan” که همین معنا را دارد، شناخته و نامیده می شوند. در ژوئیه 2017، بی تی اس اعلام کرد که نام گروهشان مخفف عبارت انگلیسی ماورای صحنه (Beyond The Scene) که بیانگر هویت جدیدشان در جامعه و صحنه کیپاپ است، می‌باشد (عبارت ماورای صحنه به این معنا است که اجراهای گروه بی تی اس بر روی صحنه فرای تصورات و انتظارات عموم هستند و همواره آنها را شگفت زده می‌کنند). البته مفهوم پشت نام گروه جدید بی تی اس به این معنا می‌باشد که آنها به عنوان اعضای جوان بی تی اس که در حال بلوغ هستند، فراتر از واقعیت‌ها و سختی هایی که با آنها روبه‌رو می‌شوند، عمل می‌کنند و به پیش می‌روند.


بلک پینک (BLACKPINK)

نام گروه‌های کیپاپ

نام این گروه از دو بخش (رنگ های) صورتی (Pink) و مشکی (Black) تشکیل شده است. در واقع با این نام، آنها سعی دارند تا کلیشه‌ها را تغییر داده و فرای آنها عمل کنند. رنگ صورتی همان طور که همه می‌دانند، تحت تأثیر کلیشه‌ها به عنوان یک رنگ دخترانه در نظر گرفته می‌شود و علاوه بر این بیانگر و نماد زیبایی و جذابیت است، اما از طرفی هم رنگ مشکی (Black) را در ترکیب نام این گروه می‌بینیم که قدرت، استقامت و استعداد را به تصویر می‌کشد. در حقیقت، بلک پینک قصد دارد تا بیان کند که آنها فقط دخترانی زیبا نیستند (زیبایی همه چیز نیست) بلکه دخترانی قدرتمند و سرشار از استعدادهای درخشان در عرصه کاری خود می‌باشند. اگر از طرفداران این گروه باشید حتماً این مفهوم و معنی را در بسیاری از آهنگ‌هایشان شنیده و درک کرده‌اید.


اکسو (EXO)

اکسو

بعد از چندین تغییر در ترکیب اعضای این گروه، در ماه دسامبر سال 2011 ترکیب نهایی مشخص شده و نام این گروه به عنوان EXO در بین طرفداران به رسمیت شناخته شد که در واقع کوتاه و برگرفته شده از عبارت “EXO planet” به معنای «سیاره اکسو» بود. منظور از این نام این بود که اکسو، سیاره‌ای است که به دور ستاره‌ای خارج از منظومه شمسی می‌گردد و با انتشار فوتو کانسپت های فوق‌العاده و جذاب دبیوشان در سال 2012، آنها به تمام جهان نشان دادند که حقیقتا در مهارت و زیبایی فرای معیارهای زمینی بوده و به عبارتی از سیاره‌ای دیگر به نام اکسو می‌باشند. این گروه همچنین در کره با نام EXO_K (EXO Korea) یعنی اکسو کره، در چین با نام EXO_M (EXO Mandarin) که به معنای مأموران دولتی عالی رتبه و مقام در چین باستان است، شناخته می‌شوند. ساب یونیت (گروه زیرمجموعه و فرعی متشکل از چندین عضو یک گروه) این گروه که متشکل از سه عضو گروه اکسو است، با عنوان “EXO_CBX” نامیده می‌شود که در واقع برگرفته شده از حروف ابتدایی اسامی، چن (Chen)، بکهیون (Baekhyun)، شیومین (Xiumin) است.


بیگ بنگ (Big Bang)

گروه بیگ بنگ

نام گروه بیگ بنگ (Big Bang)، در حقیقت برگرفته شده از تئوری و نظریه «بیگ بنگ» که مربوط به تشکیل جهان است، می‌باشد (کلمه بیگ بنگ یا مه بانگ در لغت به معنای انفجار بزرگ و مهیب است و به نظریه شناخته شده بین عموم در زمینه تشکیل جهان اشاره دارد که بیان می‌کند چگونه این جهان مادی در پی انفجاری عظیم تشکیل شده است). به عبارتی، عملکرد این گروه در صنعت موسیقی کیپاپ همانند رقم خوردن رویداد بیگ بنگ در جهان است زیرا آنها با آغاز به کارشان در این صنعت، انفجاری بزرگ و تاریخی را رقم زدند تا بازار کلیشه‌ای و پر از کلیشه‌های تمام نشدنی ستاره‌های آیدل را دچار تحول و تغییر کنند.


توایس (TWICE)

توایس

توایس (TWICE) یک کلمه انگلیسی به معنای «دوبار یا دو دفعه» می‌باشد اما این فقط یک معنای سطحی است و نام این گروه طبق گفته مدیر عامل کمپانی سرگرمی جی وای پی (JYP Entertainment)، پارک جین یونگ (Park Jin young)، این مفهوم زیبا رو در خود پنهان می‌کند که این گروه قصد دارد تا با آهنگ‌های خود به مردم نزدیکتر شده و در قلب و خاطرشان باقی بمانند و این کار را در دو مرحله، یک بار از طریق دیدن اعضای جذاب گروه و کارهایشان و بار دیگر از طریق شنیدن صدای زیبای آنها انجام می‌دهند.


گرلز جنریشن (Girls’ Generation)

گرلز جنریشن

نام کره‌ای این گروه سونیوشیده (소녀시대) است که در حقیقت ریشه کره‌ای – چینی داشته و به معنای «نسل دختران» می‌باشد. آنها همچنین به سوشی (소시) یا اس ان اس دی (SNSD) که هردویشان اشکال کوتاه و مخفف شده از نام این گروه به زبان کره‌ای هستند، هم شناخته می‌شوند. به علت اینکه نام این گروه ریشه چینی دارد، تلفظ کره‌ای آن تفاوت چندانی با شیوه بیان آن به زبان ژاپنی و چینی ندارد و می‌توان آنها را مشابه هم در نظر گرفت.

اما مفهوم پشت نام این گروه به اینجا ختم نمی‌شود و این گروه حرفه‌ای و قدیمی مفهومی زیبا و جذاب را در پشت عنوان گروه خود مخفی کرده‌اند که تنها با وارد شدن به دنیای آنها می‌توان به آن پی برد‌.

هر بخش از عبارت سونیوشیده مفاهیمی جذاب در پشت خود دارد. کلمه سو (به انگلیسی: So، به کره‌ای: 소) بیانگر یه گروه دخترانه کیپاپی است که اعضای آن خیلی خوب می توانند به تعامل و برقراری ارتباط با یکدیگر بپردازند. کلمه نیو (به انگلیسی: Nyeo، به کره‌ای: 녀) به جذابیت های زنانه آنها اشاره می‌کند. اینکه در هر استایلی و پوششی و یا با هر رفتار بامزه ای آنها همواره جذابند. کلمه شی (به انگلیسی: Shi، به کره‌ای: 시) به معنای متفاوت و متمایز بودن از همان ابتدا و شروع کار است و دلیل قرارگیری آن در نام این گروه این است که آنها از همان ابتدا به یادگیری زبان‌های خارجی مختلفی پرداختند تا بتوانند با طرفداران جهانی خود ارتباط برقرار کنند و در عرصه های جهانی حضور پررنگ‌تر و فعال‌تری داشته باشند. کلمه ده (به انگلیسی: Dae، به کره‌ای: 대) هم اشاره به برندسازی آنها به عنوان نماینده گروه های دخترانه کیپاپی و اولین و تنها گروه دخترانه تاریخی و به یادماندنی کیپاپ دارد.


گات سون (GOT7)

گات سون

در ابتدا نام این گروه “GET7” بود که بعدها برای بهتر و راحت‌تر تلفظ کردن، تغییراتی در آن ایجاد شده و تبدیل به “GOT7” می‌شود. این نام از دو بخش معنادار تشکیل شده است که با هم به جذابیت مفهوم این گروه کمک می‌کنند‌. کلمه “GOT” که در واقع یک کلمه انگلیسی بوده و گذشته فعل “Get” می‌باشد و بنا به موقعیت و فاعل جمله معناهای متفاوتی دارد و عدد 7 که به عنوان یک عدد خوش شانسی در نظر گرفته می‌شود و در نهایت مفهوم «اعضای این گروه افرادی بسیار خوش شانس بودند که همدیگر را ملاقات کردند و چنین طرفداران خوبی دارند و قطعا در کنار هم بسیار موفق و خوش شانس هستند» را می‌رساند.


رد ولوت (Red Velvet)

رد ولوت

نام این گروه ماهیت و سبک دوگانه موسیقی آنها را در نهایت وضوح به نمایش می‌گذارد. کلمه «Red (قرمز)» که ویژگی جسارت و اعتماد به نفس آنها با استفاده از موسیقی سبک پاپ را منعکس کرده و کلمه «Velvet (مخملی)» که وجه آرام تر و بالغانه تر آنها را از طریق سبک موسیقی آر اند بی (R&B) نشان می‌دهد.


مانستا ایکس (Monsta X)

مانستا ایکس

نام این گروه در واقع دو معنا و مفهوم دارد. معنای اولی بسیار ساده و واضح است. «Monster» یه کلمه انگلیسی بوده و به معنای هیولا است که طرفداران این گروه آن را به این صورت توضیح داده و تعریف می‌کنند:

“Monsters Conquering The Kpop Scene”

«یعنی هیولاهایی که صحنه صنعت کیپاپ را فتح می‌کنند.»

اما مفهوم و نام دوم این گروه در واقع ترکیبی از کلمات انگلیسی و فرانسوی است. “Mon Star” (Mon در زبان فرانسوی به معنای مال من است) معادل «My Star در زبان انگلیسی بوده و به معنای (ستاره من)» می‌باشد. حرف X در نام این گروه به معنای ناشناخته است و این منظور را می‌رساند که اعضای این گروه ستاره ها و هیولاهایی ناشناخته در صنعت کیپاپ هستند که صحنه این صنعت را با آهنگ های جذابشان فتح خواهند کرد.


ایتزی (ITZY)

ایتزی

نام گروه ایتزی (ITZY) که بصورت “IT_ZEE” تلفظ می‌گردد، به معنای این است که اعضای این گروه، دخترانی هستند که هرچیزی که شما تصورش را کنید و بخواهید را دارند. کلمه ایتزی (به کره‌ای: 있지) به معنای «داشتن» در زبان کره‌ای نیز می‌باشد.


سونتین (Seventeen)

سونتین

نام این گروه برگرفته شده از عبارت «13 عضو+ سه بخش (وکال، دنس، هیپ هاپ)+ 1 گروه» است و نشان می‌دهد که چگونه 13 عضو در سه بخش مختلف مهارت‌های موسیقی، کنار هم جمع شده و یک گروه متحد، هماهنگ، یکپارچه و موفق را تشکیل داده‌اند.


جی آیدل (G_IDLE)

نام گروه‌های کیپاپ

در ابتدا نام این گروه آیدل (به انگلیسی: Idle، به کره‌ای:아이들) بود که واکنش های چندان خوبی را نه در کره جنوبی و نه در سطح جهانی دریافت نکرد زیرا این نام در زبان کره‌ای به نام «بچه‌ها» و در زبان انگلیسی به معنای «کسی است که از کار کردن اجتناب می‌کند». به همین خاطر، نام این گروه دچار تغییراتی شد و حرف “I” که بیانگر فرد و انجام کارها بصورت انفرادی است، به آن اضافه شد. همچنین خط فاصله بین حرف “I” و کلمه “Dle” بیانگر این است که این نام از دو بخش تشکیل شده که بخش اول آن (I) اشاره به تک تک اعضای این گروه به عنوان یک فرد و بخش دوم آن (Dle) اشاره به یک گروه 6 نفره از افراد با شخصیت های مختلف و متفاوت دارد که دور هم جمع شده و یک گروه یکپارچه را تشکیل داده‌اند. اما دلیل اینکه حرف G در داخل پرانتز است بیانگر این حقیقت می‌باشد که زمانی که با صدای بلند اسم این گروه را می‌گویید بدلیل قرار گرفتن حرف G در داخل پرانتز (پرانتز اینجا به این معنا است که این حرف دارای محدودیت بوده و تنها زمانی می‌توانید آن را بگویید که بخواهید با صدای آرام بیان کنید) نباید آن را بگویید.


تی اکس تی (TXT)

نام گروه‌های کیپاپ

نام این گروه مخفف عبارت انگلیسی “Tomorrow X Together” (حرف X در اینجا معادل و به معنای By است) که بصورت “Tomorrow By Together” خوانده می‌شود، بوده و به معنای «فردا با هم» است. بر طبق اطلاعات موجود در وبسایت این گروه، نام آنها اشاره به پنج پسر تنها دارد که با یک هدف و رویا دور هم جمع و با هم متحد شده‌اند تا جهان و آینده‌ای بهتر را بسازند.


مامامو (MAMAMOO)

نام گروه‌های کیپاپ

نام این گروه در واقع اشاره به صدایی که نوزادان از خود در می‌آورند، دارد. همچنین کلمه «Mama» به معنای مادر می‌باشد و دلیل انتخاب این نام طبق گفته خود اعضا این است که آنها می‌خواهند شنوندگان در نهایت صمیمیت و بطور غریزی به موسیقی آنها گوش دهند و از آن لذت ببرند همانطور که یک کودک بطور غریزی به مادر خود نزدیک بوده و او برایش تنها همدم و مونسی است که تک تک حرفهایش را می‌فهمد و به او گوش می‌دهد و او را با زبان کودکانه خود صدا می‌زند.


استری کیدز (Stray kids)

استری کیدز

نام این گروه توسط خود اعضای تیم انتخاب و در بین طرفداران به رسمیت شناخته شد. در ابتدا، این نام به معنای کودک گمشده و سرگشته‌ای بود که می‌خواست رویاها و اهداف خود را یافته، آنها را دنبال کرده و به سرانجام برساند. اما بعداً اعلام شد که عبارت «استری کیدز» بیانگر عزم این گروه برای شکستن کلیشه‌ها و سبک های موسیقی و فراتر از تصورات عمل کردن و قدم برداشتن به سوی پیشرفت برای خارج از چارچوب و عادی بودن است. به عبارتی نام این گروه، بیانگر این حقیقت است که آنها می‌خواهند تا سبک های مختلف موسیقی را به شیوه خودشان اجرا کرده و پوشش دهند.


انهایپن (Enhypen)

انهایپن

نام این گروه، در قسمت آخر برنامه رقابتی “I_Land” که یک برنامه پخش زنده بود، اعلام و به رسمیت شناخته شد. این نام در حقیقت برگرفته شده از علامت خط فاصله (_) که بیانگر ارتباط، کشف و رشد است، می‌باشد. در حقیقت، نام گروه انهایپن بیان می‌کند که مشابه با عملکرد یک خط فاصله که سعی دارد تا کلمات مختلف را به شیوه‌ای صحیح و مناسب بهم متصل کند تا معنای جدیدی خلق شود، این گروه هم قصد دارد و تلاش می‌کند تا برای خلق یک جهان جدید، دور هم جمع و با هم متحد شده و به کشف ایده‌های جدید و زیبا برای تولید آثار موسیقی خود بپردازند و در نهایت با هم به سوی جهانی جدید گام برداشته و رشد کنند.


اسپا (Aespa)

نام گروه‌های کیپاپ

نام گروه اسپا (aespa)، ترکیبی از اولین حروف کلمات انگلیسی avatar (a)، experience (e) با بخش (sp) کلمه انگلیسی “aspect” به معنای «دو طرفه و دو وجهی» است که در اصل به ایده «ملاقات با نیمه دیگر خود و تجربه جهانی جدید و نو» اشاره می‌کند.


آیو (IVE)

نام گروه‌های کیپاپ

نام گروه، آیو (IVE)، مخفف و کوتاه شده عبارت “من دارم (I Have)” است و این ایده در نهایت اعتماد به نفس به استعداد و مهارت هایی که اعضای این گروه دارند و آنها را به مخاطبان خود نشان می‌دهند، اشاره می‌کند.

آیو به جای بیان داستان «یک گروه دختر در حال رشد و پیشرفت» تلاش می‌کند تا از همان ابتدا داستان «یک گروه دختر کامل و عالی» را به تصویر کشیده و تعریف کند.


استی سی (STAYC)

نام گروه‌های کیپاپ

نام این گروه در حقیقت مخفف عبارت Star To A Young Culture (به معنای الگو و ستاره‌ای برای نسل و فرهنگ جدید و جوان) بوده و به هدف این گروه یعنی رهبری و هدایت نسل جوان و تبدیل شدن به نمایندگان شایسته این نسل، اشاره دارد.


ویکلی (Weeekly)

نام گروه‌های کیپاپ

نام این گروه، برگرفته شده از نقش هر عضو مسئول روزهای هفته این گروه است و بیان می‌دارد که: «هر روز هفته باعث رقم خوردن اتفاقات و رویدادهای بینظیر و عالی در آن هفته شده و انگار یک هفته جدید، جذاب و نو را رقم می‌زند.»

جای کدوم گروه در این پست خالیه که دوست دارید بهش بپردازیم، در قسمت کامنت ها بهمون بگید تا در اولین فرصت گروه مدنظرتون رو اضافه کنیم ☺️

تبلیغات

20 نظرات
 1. آواتار AYO
  AYO می گوید

  پست خیلی جالبی بود 🤩خسته نباشید ،ممنونم بابت این پست 🌸

  1. آواتار Dream 13
   Dream 13 می گوید

   مرسی از شما که برای مطالعه این پست وقت گذاشته و نظر خوبتون رو با من به اشتراک گذاشتید 🙏☺️🌹

 2. آواتار سانیا
  سانیا می گوید

  پست خیلی آموزنده ای بود تقریبا بیشتر گروه هارو معنیشون رو میدونستم بجز گروه های نسل چهار، ممنون بابت پست خوبت

  1. آواتار Dream 13
   Dream 13 می گوید

   خیلی ممنونم از شما که برای مطالعه این پست وقت گذاشتید و نظر خوبتون رو با من به اشتراک گذاشتید 🙏🌹
   خوشحالم که پست رو دوست داشتید☺️

 3. آواتار مائده سادات هاشمی
  مائده سادات هاشمی می گوید

  پست جامع و لذت بخشی بود:))

  1. آواتار Dream 13
   Dream 13 می گوید

   خیلی ممنونم که نظر خوبتون رو با من به اشتراک گذاشتید و پست رو مطالعه کردید 😍
   خوشحالم که این پست مورد رضایت تون واقع شده ☺️🙏🌹

 4. آواتار هومان نمکی زاده اصفهانی
  هومان نمکی زاده اصفهانی می گوید

  زینب مرسی از پستت،چرا گروه گرلز جنریشن اسمش ریشه چینی دارد؟اگه دلیل خاصی داره ممنون میشم برام بگی

  1. آواتار Dream 13
   Dream 13 می گوید

   خیلی ممنونم که نظرتون رو با من به اشتراک گذاشتید 🙏
   منظور از ریشه چینی _ کره‌ای در بخش معنا و مفهوم نام گروه گرلز جنریشن این هست که بسیاری از کلمات توی زبان کره‌ای ریشه چینی دارن و مستقیماً از زبان و فرهنگ چینی وارد فرهنگ و زبان کره‌ای شدن چون در قدیم مردم کره به زبان کره‌ای صحبت میکردن اما خط و نوشتار اونها به زبان چینی بوده و بخاطر قضایای تعاملات و ارتباطی هم که با چین داشتن این اتفاق رقم خورده و به همین خاطر گفتم که ریشه چینی _ کره‌ای داره. اگه بخوام یه مثال ملموس تر بزنم میتونم به کلماتی اشاره کنم که در زبان فارسی خودمون هستن و ریشه عربی دارند یا حتی میتونید یه سری کلمات رو در زبان فارسی پیدا کنید که ریشه انگلیسی دارن.
   امیدوارم که این اطلاعات براتون مفید بوده باشن و به جواب سوالتون رسیده باشید.😊

 5. آواتار AYO
  AYO می گوید

  گرو بیگ بنگ و اسمشون بر اساس نظریه بیگ بنگ خیلی برام جالب اومد از لحاظ ساخته شدن یه جهان جدید تو صنعت موسیقی،که بهش تشبیه کردن 🤩

  1. آواتار Zaynab Zardi
   Zaynab Zardi می گوید

   آره دقیقا این اسامی باعث شدن که خودمم به این فکر کنم که چقدر خلاقیت در اسامی گروه‌ها بکار رفته و چه ایده های نابی به ذهنشون رسیده😁
   خیلی ممنونم که نظر خوبتون رو با من به اشتراک گذاشتید🙏🌹

 6. آواتار AYO
  AYO می گوید

  واقعا گروه btsخیلی برام جالبه ،
  تمام تئوری ها و آهنگاشون مطالق با اسمشونه و از همه جالبتر اینکه تونستن همه نوع سبک موسیقی و تم آهنگ رو باهاش تطبیق بگن ،حتی اسم این گروه و طرفداراش “ARMY” هم نه تنها از نظر ظاهری بلکه از نظر مفهومی خیلی باهم مچن ،و یه دلیل جذابتر دیگه اینکه بنگتن تونستن از اسم ضد گلوله و ارتش یه تناسب جذابتر نسبت به واقعیت بسازن ،توی دنیای واقعی این نام ها برای جنگهاست اما تونستن ازش به عنوان موسیقی و حمایت استفاده کنن 😍😍😍
  Forever,army ,Bangtan

  1. آواتار Dream 13
   Dream 13 می گوید

   دقیقاً و چیزی که برای خودم جالبه اینه که این اسامی یه حس قدرت و انرژی مثبتی در پشت شون دارن که وقتی درکش میکنی کل وجودت پر از اونها میشه.
   خیلی ممنونم از توصیف و توضیحات خوب و قشنگ تون و اینکه نظر زیباتون رو با من به اشتراک گذاشتید🙏🌹

 7. ♡PArsa♡ می گوید

  خیلی خیلی خسته نباشید و ممنونم برای مقاله عالی تون 💟💟
  چقدر گروه ها اسم های پیچیده ای دارن!!!!😅

  1. آواتار Zaynab Zardi
   Zaynab Zardi می گوید

   خیلی ممنونم از شما که برای مطالعه پست وقت گذاشته و نظر خوبتون رو هم با من در میون گذاشتید🙏🌹
   آره دقیقا و بنظرم همین باعث میشه که هر گروهی جذابیت خاص خودش و جهان مخصوص به خودش رو داشته باشه و خیلی قشنگه😉

 8. آواتار Tiya
  Tiya می گوید

  گروه AoA رو هم بگید
  ممنون

  1. آواتار Dream 13
   Dream 13 می گوید

   حتماً به پست اضافه میشه☺️❤️ مرسی که نظرت رو گفتی

 9. آواتار SCgMY
  SCgMY می گوید

  میشه لطفا ایتیز رو هم اضافه کنید…؟

  1. آواتار زینب زردی
   زینب زردی می گوید

   بله بله حتما اضافش میکنیم دوست من ^-^

 10. آواتار شیر عروسکی هواسا
  شیر عروسکی هواسا می گوید

  میشه گروه کارد و اوه مای گرل رو هم بذارید؟

  1. آواتار زینب زردی
   زینب زردی می گوید

   بله بله حتما بزودی اضافشون می‌کنیم به پست 🥰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از نظر شما متشکریم!