سُل لل، سال نوی کره ای

اول ژانویه فرا رسیده اما این به معنای اتمام سال نو نیست. در واقع، بسیاری از کشورهای آسیایی که با تقویم قمری پیش میروند، این روزها جشن سال نوی دیگری در راه دارند.
در کره جنوبی، شروع سال نو کره ای سُل لَل (설날) نامیده می شود. مانند سال نو چینی، بسته به تقویم قمری در ژانویه یا فوریه است.
در طول سل لل، کل کشور به مدت سه روز جشن می گیرند: روز قبل، خود سل لل و روز بعد از آن. این یکی از بزرگترین تعطیلات در کره جنوبی است و با مراسم های مختلفی جشن گرفته میشود.
سل لل یکی از مهم ترین تعطیلات کره ای است و معمولا در کنار خانواده میگذرد. در این مدت تقریبا همه مردم برای دیدار والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود به زادگاه خود سفر می کنند. از چندین روز قبل هدایایی آماده میشود تا به اقوام و اجداد خانواده تقدیم شود. در اولین روز سل لل، کره ای ها آیین های اجدادی به نام چَریه (차례) را انجام می دهند. در این مراسم با گذاشتن غذا در مقابل عکس یا نام بستگان متوفی به اجداد و رفتگان خود احترام می گذارند. بسیاری در طول این مراسم، لباس‌های سنتی کره‌ای هانبوک (한복) می‌پوشند، تعظیم می‌کنند و شراب برنج سنتی کره‌ای ماکگولی (막걸리) را به اجدادشان تقدیم می‌کنند. کودکان موظفند از طریق سِبه (세배) به بزرگترهای خود ادای احترام کنند. این کار با تعظیم به پدربزرگ و مادربزرگ و سایر بستگان بزرگتر انجام می شود. در عوض بزرگترها نیز به کودکان سِبِد تُن (세뱃돈) می دهند، پولی که در سال نو درون کیسه های ابریشمی رنگارنگ بعنوان عیدی داده میشود.

هنگام اجرای سِبه، کودکان همچنین با گفتن عبارت سال نو مبارک (새해 복 많이 받으세요) به بزرگترها تبریک میگویند. ترجمه تحت اللفظی آن این است: “امید است در سال جدید ثروت زیادی به دست آورید.” اما این رایج ترین روشی است که مردم به کره ای سال نو را به یکدیگر تبریک می گویند. عبارت دیگری که در طول سل لل شنیده می شود: سال نوی شادی داشته باشید (행복한 새해 되세요) است.

اهمیت سل لل برای کره ایها به حدی است که در این روز هانبوک (한복) یا لباس های سنتی خود را بر تن میکنند. هانبوک معمولاً در رویدادهای بسیار مهم پوشیده می شود. کودکان آن را در اولین تولد خود می پوشند و در جشنواره ها و رویدادهایی مانند عروسی نیز استفاده میشود. همزمان با جشن سل لل، مجموعه خاصی از هانبوک به نام سُل بیم (설빔) پوشیده می شود. سل بیم به معنای لباس های سال نو، مجموعه جدیدی از هانبوک است که به طور خاص برای سل لل خریداری یا دوخته میشود.

سال نو کره ایدوک گوک (떡국) یک سوپ کیک برنجی سنتی کره‌ای است که در سل لل خورده می‌شود و طبق افسانه‌ها خوردن آن شما را یک سال بزرگتر می‌کند. از دیگر غذاهای محبوب در سال نو کره ای می توان به جُن (전) و پوچیمگه (부침개) اشاره کرد که پنکیک های خوش طعمی هستند که با پیازچه و سبزیجات دیگر درست می شوند.

مطالب پیشنهادی

بازی‌های سنتی سل لل شامل یوت نوری (윷놀이) است که با چوب‌های مخصوصی در هوا پرتاب می‌شوند و پس از افتادن روی زمین، برنده را مشخص میکند. علاوه بر این، یون نالیگی (연날리기) و چگی چاگی (제기차기) بازی های دیگر هستند که با بادبادک ها و اشیای سبک وزن پیچیده شده در کاغذ انجام میشود.

سال نو کره ای

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ
6 نظرات
 1. هومان نمکی زاده اصفهانی می گوید

  برای من شباهت هاش با عید نوروز خودمون(دیدن بزرگترها)،غذای مخصوص و اینا خیلی جالب بود.

 2. سارا موحدی می گوید

  خیلی جالبه که توی زندگی مدرن هنوز برای برگزار کردن سال جدید به فرهنگی که از گذشته داشتند برمیگردند خیلی دوست دارم جزییات بازی های قدیمیشون رو بدونم و حداقل یکبار بازی کردنشونو تجربه کنم

 3. Dream 13 می گوید

  نکته جالب راجع به پست تون اینه که میشه شباهت هایی از اون رو با نوروز خودمون دید. در ضمن بخش های جالبی در مراسم سال نوشون گنجونده شده که به زیبایی به توصیف شون پرداختید و جذابترین قسمتش برام دریافت سبد تن از بزرگترها بود چون خیلی خوبه که میان به عنوان هدیه به بچه‌ها پول میدن اونم تو کیسه های رنگی😍

 4. مهشاد رنجبران می گوید

  چه جالب فرهنگ سِبِد تُن کره ای ها مثل عیدی دادن خودمونه😁

 5. کیمیا حدادی می گوید

  سال نو کره ای مباااارک

 6. کیمیا حدادی می گوید

  خیلی دوست دارم هانبوک بپوشم و عکس بگیرم 🙂