جنگ جهانی دوم و تقسیم کره

در سال ۱۹۴۵ میلادی،در پی پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم ،سلطه و استعمار ژاپن بعداز چهل سال به پایان رسید و سلطه‌گری اجانب جدید پس از رهایی از استبداد ژاپن آغاز شد؛ طرح سرپرستی بین المللی دو کشور قدرتمند شوروی و آمریکا موجب شد تا کشور کره با تشکیل دو کنفرانس بین المللی “یالتا و پوتسدام” به دو بخش شمالی”در تصرف شوروی ” و جنوبی”در تصرف آمریکا” تقسیم شود. این تقسیم بندی تا سال ۱۹۴۸ به رسمیت شناخته نشد و همچنین اجتناب دو ابرقدرت از جنگ فیزیکی موجب شد تا جنگ سرد بر دو کشور سایه ‌اندازد. در پی درگیری های بین المللی در آخر جمهوری دموکراتیک خلق کره “کره‌ی شمالی”و جمهوری کره “کره‌ی جنوبی” به عنوان دو دولت مستقل و جداگانه به رسمیت شناخته شدند.

انقلاب 19آوریل

جمهوری اول با ریاست جمهوری ایسینگمان ری

اولین جمهوری کره‌ی جنوبی پس از استقلال این دولت با ریاست جمهوری “ایسینگمان ری” در سال های ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۰ ایجاد شد.
این دولت با کمک دولت ایالات متحده آمریکا و ارتش ایالات متحده تشکیل و به رسمیت شناخته شد . در پی این استقلال،انتخابات مجلس قانون اساسی و اولین قانون اساسی کشور توسط اولین مجلس ملی ایجاد شد.
ایسینگمان ری توانست به وسیله‌ی این سیستم یک ریاست جمهوری قدرتمند ایجاد کند .
در سال ۱۹۵۳ پس از پایان جنگ کره “korean war” قدرت خودکامه ایسینگمان ری با نارضایتی شدید مردم مواجه شد و زمزمه های دیکتاتوری او روزافزون شد. در دسامبر ۱۹۵۸ ایسینگمان ری با اصلاح قانون اساسی و افزایش اختیارات جدید دولت برای جلوگیری از رای دادن اعضای اپوزیسیون، امید مردم را برای یک حکومت مردم‌دار نابود کرد . ترس ری نسبت به قدرت سیاسی‌اش پس از کاهش کمک های اقتصادی ایالات متحده در سال ۱۹۵۹ باعث شد تا انتخابات ریاست جمهوری مارس۱۹۶۰ آغازی باشد برای اعتراضات مردمی و آوریل خونین؛
سرانجام پس از شعارهای آزادی‌خواه و از بین رفتن بسیارها زندگی این هیاهو منجر به استعفای ری از مقام ریاست جمهوری در تاریخ ۲۷ آوریل ۱۹۶۰ شد. پس از پایان ریاست ایسینگمان ری، جمهوری دوم کره‌ی جنوبی در تاریخ این کشور با ریاست “یون بوسان” شکل گرفت .

 

 

 

معرفی ایسینگمان ری

ایسینگمان ری متولد ۲۶مارس ۱۸۷۵ میلادی است که در هائجو،استان هوانگهای کره که اکنون جزء قلمروی حکومتی کره‌ی شمالی به حساب می‌آید، متولد شده است ؛ اما ملیت او متعلق به کره‌ی جنوبی است و به عنوان اولین رئیس جمهور این کشور شناخته می‌شود. او همچنین در حزب سیاسی لیبرال فعال بود .
وی در دانشگاه جرج واشینگتن تحصیل و مدرک لیسانس خود را در رشته هنر کسب کرد و دارای مدرک فوق لیسانس از دانشگاه هاروارد در همین رشته بوده است.
مدرک دکترای ری نیز از دانشگاه خصوصی پرینستون واقع در ایالات نیوجرسی کسب شده است .
ایسینگمان ری عاقبت در ۱۹ june سال ۱۹۶۵ در ۹۰ سالگی در گذشت .

 

انقلاب 19آوریل

کیم جو یول و آغاز اعتراضات ماسان

   در ۱۵ مارس، همزمان با اعلام نتایج انتخابات معاونت ریاست جمهوری، اعضای حزب دموکرات در جنوب شهر ماسان اعتراض خود را علیه فساد انتخاباتی راه اندازی کردند.
حدود یک هزار نفر از اهالی شهرستان ماسان حوالی ساعت ۷:۳۰ عصر در مقابل مقر حزب دموکرات ماسان تجمع کردند. در این تجمع مردم در مقابل نیروهای پلیس قرار گرفتند و درگیری متقابل مردم با نیروهای مسلح پلیس شکل گرفت .
با کشف جسد یک دانش آموز دبیرستانی به نام “کیم جو یول” که در تظاهرات علیه انتخابات تقلبی در ماه مارس توسط پلیس محلی کشته شده بود؛ در تاریخ ۱۱ آوریل اعتراضات علیه ایسینگمان ری ، رئیس جمهور وقت آغاز شد.
نارضایتی مردم نسبت به نوع حکومت ری و فساد در دستگاه حکومتی به وجود آمد اما خشونت او برای سرکوب و مقابله با مخالفان سیاسی و منتقدان توسعه ی نابرابری در کره جنوبی موجب خشم بیشتر مردم شد. علارغم تلاش های رژیم ایسینگمان ری برای سانسور اخبار این دانش آموز ، مطبوعات کره ای این خبر را با جزئیات کامل همراه با مدارک لازم منتشر کردند.
خشم و اعتراضات مردم پس از انتشار این اخبار دیگر محدود به شهرستان ماسان نبود بلکه در ۱۸ آوریل این اعتراضات به پایتخت کشور “سئول”نیز کشیده شد. در یک اعتراض غیرخشونت آمیز علیه ری گروهی از دانشجویان دانشگاه کره در مجلس ملی اعتراضات‌ خود را بیان کردند ، اما در هنگام بازگشت مورد حمله ی گروه هایی قرار گرفتند که توسط حامیان ایسینگمان ری تامین می‌شدند.

 

انقلاب 19آوریل

 

سه‌شنبه خونین

در تاریخ کره‌ی جنوبی ۱۹ آوریل ۱۹۶۰ به عنوان سه شنبه خونین شناخته می‌شود ؛ روزی که هزاران دانش آموز و دانشجو از دانشگاه های مختلف و دبیرستان ها به سمت کاخ آبی راهپیمایی کردند. معترضان در طول مسیر خود با شعارهایی خواستار استعفای ایسینگمان ری شدند اما با دخالت نیروی پلیس در مقابل کاخ آبی و تیراندازی به سوی معترضان ۱۸۰ نفر جان خود را از دست دادند و هزاران نفر زخمی شدند.
طی جریان این روز خونین دولت برای سرکوب تظاهرات پی‌در‌پی ، حکومت نظامی اعمال کرد اما تنها تا ۴ روز توانست مقابل شکل گیری دوباره تظاهرات بایستد .
پیوستن اساتید و شهروندان به دانشجویان معترض در تاریخ ۲۵ آوریل سرانجام به استعفای ایسینگمان ری انجامید ، “لی کی پونگ” مسئول بیشتر فساد در دستگاه حکومتی شناخته شد، رئیس امنیتی که مسئول حادثه ماسان بود و وزیر کشور  روز بعد استعفا دادند .

انقلاب19آوریل

 

عواقب استعفای ایسینگمان ری

امید مردم برای از بین رفتن حکومت دولت حزب لیبرال با استعفای ری تحقق بخشیده شد و ری به هاوایی تبعید شد. تبعید ایسینگمان ری که یک تبعید کوتاه مدت بود با مخالفت شدید مردم مواجه شد و پس از پایان تبعید ری دیگر نتوانست به کره‌ی جنوبی بازگردد؛ ری در سن ۹۰ سالگی در هونولولو “مرکز ایالت هاوایی” در گذشت .
در همان سال “یون پوسان” به عنوان دومین رئیس جمهور انتخاب شد و جمهوری دوم شکل گرفت . یون پوسان برای حذف قدرت دفتر رئیس جمهور؛ سیستم‌ پارلمانی را اتخاذ کرد و نخست وزیر او “چانگ میون” اعلام شد .

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ
7 نظرات
 1. سانیا می گوید

  چقدر خوب که مارو با چکیده از تاریخ کره و روزهای مهم سیاسی در کره ماندد انقلاب 19 آوریل آشنا میکنید. چه جالب هم در کره روزی با عنوان سه شنبه خونین قرار گرفته است.
  ممنون از پسن کاربردی شما

  1. سارا موحدی می گوید

   ممنونم که پست رو مطالعه کردید

 2. Dream 13 می گوید

  خیلی جالب بود و نشون میداد که اکثر دولت ها در گذشته خود دچار حوادثی شدند که منجر به تغییر آینده اونها شد اما مسئله جالبتر اینه که اونها تلاش کردند تا دوباره بخاطر همه ی اون کشتارها و حوادث،به دیکتاتوری برنگردند و پیشرفت کنند و الان میبینیم که کره جنوبی کشوریه که بسیار پیشرفت کرده و مورد توجه مخاطبان زیادی از سراسر جهانه

  1. سارا موحدی می گوید

   درسته ، زمانی که ادم تاریخ یک کشور تحت استعمار رو میخونه و بعد متوجه میشه که این کشور از همه ی سختی ها عبور کرده والان جز یکی از کشورهای مطرح دنیا است واقعا لذت میبره .
   شاید گذشته ای دردناک داشته باشن اما ازش عبور کردن و یک اینده روش ساختن و این خیلی ارزش اون کشور رو زیاد میکنه.

 3. کیمیا حدادی می گوید

  من واقعا دوست داشتم درمورد تاریخ کره بدونم و واقعا برام جالب بود. تاریخ هر کشور میتونه برای هر فردی در سراسر جهان درس بزرگی بده.

  1. سارا موحدی می گوید

   درسته ، ممنونم که مطالعه‌اش کردی

 4. army □bts می گوید

  عالیه واقعا ممنون که این متن رو به اشتراک گذاشتید
  خسته نباشید