روز الفبای کره ای، هانگول

روز الفبای کره ای و اختراع آن توسط پادشاه سجونگ کبیر، یکی از مهمترین رویدادهای تاریخی و فرهنگی در کره جنوبی به شمار میرود. امروز با تهران تا سئول همراه باشید تا به دل تاریخ و روز تاسیس الفبای کره ای سفر کنیم.

 

روز الفبای کره ای، که در کره جنوبی به عنوان روز هانگول (한글날) و در کره شمالی چوسون گول(조선글) هم شناخته میشود، روز ملی بزرگداشت اختراع و معرفی الفبای زبان کره ای توسط پادشاه سجونگ کبیر است. این روز نهم اکتبر در کره جنوبی و 15 ژانویه در کره شمالی ثبت شده است. 9 اکتبر هرسال به عنوان روز هانگول انتخاب می شود تا علاوه بر گرامیداشت دستاورد بزرگ پادشاه سجونگ، پیشرفت و گسترش زبان کره ای در جوامع بین الملل در دستور کار قرار گیرد. هانگول یکی از معدود سیستم های نوشتاری است که تاریخ تأسیس آن مشخص شده است.

مطالب پیشنهادی

تاریخچه زبان کره ای:

اگر بخواهیم دلیل محبوبیت سجونگ کبیر در قلب و ذهن مردم کره را بیان کنیم، باید به تاریخچه زبان کره ای و ابداع الفبای آن بپردازیم.قبل از اختراع هانگول، مردم کره (که در آن زمان با نام چوسون شناخته می شد) در درجه اول با استفاده از چینی کلاسیک و در کنار سیستم های نوشتاری آوایی بومی که صدها سال قبل از هانگول وجود داشتند، می نوشتند. با اینحال، به دلیل تفاوت های اساسی بین زبان های کره ای و چینی، و تعداد زیاد کاراکترهای مورد نیاز چینی برای یادگیری، نحوه نوشتن با استفاده از حروف چینی برای طبقات پایین، که اغلب امتیاز تحصیل را نداشتند بسیار دشوار بود. پادشاه سجونگ با همکاری چندین تن از افراد دربار و دانشمندان، برای حل این مشکل الفبای منحصر به فردی به نام هانگول را ایجاد کرد تا سواد را در بین مردم عادی ارتقا دهد.
امروزه، مردم کره معمولا به یادبود سجونگ کبیر، برنامه های فرهنگی مختلفی را تدارک میبینند. همچنین برنامه ها و رویدادهای متنوعی با نام سجونگ، برای گسترش زبان کره ای در سراسر دنیا توسط دولت کره انجام میشود. مانند تاسیس موسسه سجونگ، برای آموزش زبان کره ای.

پادشاه سجونگ

الفبای کره ای سجونگ

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ
3 نظرات
 1. بهاره کرموند می گوید

  عاشق الفبای کره ایم،خیلی ساده و قشنگه.پست جالبی بود خسته نباشید.

  1. نسیم گرامی می گوید

   دقیقا~ خوشحالم از اینکه این پست درمورد هانگول و زبان کره ای رو کامل مطالعه کردی❤️

 2. سارا موحدی می گوید

  خدا پدر سجونگ رو بیامرزه کار دوست داران این زبان رو برای یادگیری راحت کرد 🥰🌹