کانسپت های کیپاپ

اگر کیپاپر باشید احتمالا این سوال که «چه چیزی سبک کیپاپ را از باقی سبک ها متمایز می کند؟» به ذهنتان رسیده است. در جواب این سوال باید گفت هنرمندان فعال در صنعت کیپاپ علاوه بر ساختن ملودی های جذاب و طراحی رقص، بر روی ساختن موزیک ویدیو های متفاوت تر از صنعت غرب نیز تلاش می کنند. ما امروز در این پست از مجله فرهنگی خبری تهران تا سئول به بررسی دلیل جذابیت موزیک ویدیو های کیپاپ می پردازیم.

کانسپت چیست؟ این کلمه در زبان انگلیسی به معنای تصور کلی از چیزی داشتن است.

کانسپت در کیپاپ

مفاهیم و سبک های خاصی هستند که ایدل های کیپاپ به صورت گروهی و تکی آن هارا برای ساخت آهنگ ها، موزیک ویدیو و آلبوم، به طور منظم و ثابت دنبال می کنند. این مفهوم ها می تواند از طریق ژانر، اشعار و متن آهنگ ها، حال و هوای موزیک ویدیو ها و سبک لباس پوشیدن ایدل ها به نمایش گذاشته شود. به این مفاهیم در کیپاپ کانسپت می گویند.
گروه های کیپاپ میتوانند به یک کانسپت پایبند باشند یا بیش از یک کانسپت داشته باشند. انتخاب کانسپت ها اغلب به عهده کمپانی ها است اما مواردی هم وجود دارند که خود اعضا گروه کانسپت خود را انتخاب کرده اند.

در ادامه به انواع کانسپت ها و معرفی آنها می پردازیم.

1.مدرسه ای (school uniform)

این کانسپت از قدیمی ترین کانسپت های کیپاپ حساب می شود که هنوز هم طرفداران خود را دارد.همانطور که از اسم این کانسپت پیداست مربوط به یونیفرم مدرسه می باشد. ایدل باید از فرم مدرسه در موزیک ویدیو استفاده کند؛ در واقع حضور در مدرسه رکن اصلی نمی باشد اما پوشیدن لباس فرم اصلی ترین بخش آن است.

 

موزیک ویدیویی با این سبک:


2.کیوت (Cute)

 کانسپت کیوت از محبوب ترین سبک ها در کشور کره جنوبی است. اکثر گروه های دخترانه کیپاپ از این سبک موزیک ویدیو ها، در کارنامه خود دارند.این کانسپت با ملودی متفاوت و دوست داشتنی از صدای خواننده و البته دنیای رنگارنگی همراه است و دامنه ی گسترده ای دارد.

 

موزیک ویدیویی با این سبک:


3.تابستانی (Summer)

وقتی موزیک ویدیویی در فصل تابستان و یا در کنار مکان هایی مانند ساحل که نشان دهنده تعطیلات تابستان است ضبط شود؛ در کتگوری ( دسته بندی) کانسپت تابستانی قرار می گیرد. ایدل ها اغلب لباس هایی با رنگ روشن و ملیح می پوشند و شادی خود را نشان می دهند.

 

موزیک ویدیویی با این سبک:


4.ربلیون (Rebellion)

یکی از پر طرفدار ترین کانسپت های کیپاپ در سطح جهانی این کانسپت است.این سبک موزیک ویدیو ها مدرکی برای اثبات تم متفاوت تری از کیپاپ است و نشان دهنده این است که موزیک ویدیو های کیپاپ یکسان و یک جور نیستند.


موزیک ویدیویی با این سبک:


5.رترو (retro)

موزیک ویدیو های دارای این سبک اغلب با پارتی ها و جشن ها همراه هستند.این سبک تقریبا پر طرفدار با منظور استفاده ایدل ها از لباس های رنگی و راحت و مدل مو هایی که دیگر مد نیست؛ به وجود آمده است.

موزیک ویدیویی با این سبک:


6.تن کراش (teen crush)

می شود تقریبا گفت این سبک از نسل چهارم کیپاپ شروع شده است و ادامه دارد.این سبک همزمان جذابیت و شادابی اعضا گروه/ سولوییت را نشان می دهد.


موزیک ویدیویی با این سبک:


7.گرل کراش (Girl crush)

موزیک ویدیو هایی با حس اعتماد به نفس و سرسختی که مخصوص بانوان است را به این کانسپت میتوان ربط داد.این کانسپت یکی از پرطرفدار ترین سبک های کیپاپ است.


موزیک ویدیویی با این سبک:


8.سد (Sad)

سبکی که تقریبا اسمش را می توان دیس لاو (لیریک هایی علیه احساس عاشقانه) گذاشت. این سبک امروزه دارای طرفدار های زیادی است و معمولا دارای خط داستانی عشقی ناراحت کننده است.


موزیک ویدیویی با این سبک:


9.علمی تخیلی (Scince fiction)

موزیک ویدیو های این کانسپت به دلیل کمتر ساخته شدن بعد از انتشار بسیار دیده می شوند و همانطور که از اسمش پیداست موزیک ویدیو هایی با سبک تخیل در هم تنیده با علم است را شامل می شود.


موزیک ویدیویی با این سبک:


10.اقتباس از فیلم (Movie adaptations)

اقتباس یا الهام گرفتن از فیلم های معروف یکی از کانسپت های پیچیده و محبوب کیپاپ است.بازسازی صحنه هایی از فیلم های معروف یا الهام گرفتن از ایده آن فیلم ها در موزیک ویدیو هایی با این کانسپت مشاهده می شود.


موزیک ویدیویی با این سبک:


11.سبک badass

موزیک ویدیویی گوش دادید که بعد اتمام آن حس قدرت کنید و با خود بگویید شما توانایی انجام هر کاری را دارید؟ آن موزیک ویدیو قطعا دارای این کانسپت است.


موزیک ویدیویی با این سبک:


12.جاز (jazz)

جاز کانسپتی قدیمی و آرام است که فقط مخصوص کیپاپ نیست اما ایدل های کیپاپ به زیبایی این سبک را به نمایش گذاشته اند.
از آنجایی که این سبک فقط دارای وکال است پس نیازمند صدا های قدرتمند است و ایدل هایی که توانایی بالایی در وکال خواندن دارند این سبک را امتحان می کنند.


موزیک ویدیویی با این سبک:


13.دارک (Dark)

این کانسپت همانطور که از اسمش مشخص است مربوط به موزیک ویدیو هایی با سبک و محیط ترسناک است. مانند ویدیو هایی که مربوط به موجودات ماوراء الطبیعه یا هالووین است.


موزیک ویدیویی با این سبک:


14.آسیایی شرقی (East Asian style)

استفاده از سازها، صداها، رقص و برخی از فرهنگ سنتی آسیای شرقی در موزیک ویدیو ها مربوط به این کانسپت است.در واقع این سبک این تلفیقی از دنیای مدرن و سنتی است و با جذابیت خود روی بیننده ها تاثیر می گذارد.

موزیک ویدیویی با این سبک:


15.ورزشی (Sporty)

همانطور که از اسمش پیداست این سبک به موزیک ویدیو هایی که فضایی با استایل ورزشی ایدل ها را دارد یا در مکانی که مناسب ورزش است مانند استادیوم فوتبال یا ورزشگاه ضبط شده باشد مربوط است.


موزیک ویدیویی با این سبک:


 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ
8 نظرات
 1. کیمیا حدادی می گوید

  پست جذابی برای من بود. میشه درمورد کانسپت ربلیون بیشتر توضیح بدید؟ من مفهوم کاملش رو نتونستم متوجه بشم.

  1. نرگس می گوید

   ربلیون سبکیه که بر خلاف تصور کسایی که با کیپاپ اشنا نیستن و فرض میکنن کیپاپ فقط سبک کیوت داره، سبک های جدید با ملودی و بیت های متفاوت رو ارائه میده و ثابت میکنه که تنوع سبک و قدرت لیریک اهنگی در کیپاپ وجود داره

 2. سانیا می گوید

  خیلی پست خوبی بود ولی مطمعنید موزیک ویدیو وات ایز لاو توایس کانسپت ندرسه‌ایه ؛ خیلی ام وی های دیگه‌ای هستند که کانسپتشون و فضاشون بیشتر به اسکول میخوره از نظر من

  1. نرگس می گوید

   این موزیک ویدیو به علاوه سبک کیوتی که این گروه دارن سبک مدرسه ای رو هم داره چون صحنه هایی در مدرسه داره و یکی از اعضا فرم مدرسه رو پوشیده و همینطور تو این پست سعی شده از هر گروه (نسبتا دیده شده تر) حداقل یک موزیک ویدیو گذاشته شه

 3. نرجس می گوید

  خسته نباشید🌹🌹
  این پست برای من خیلی جالب بود چون تا حالا به ژانر موزیک ویدئو (کانسپت) دقت نکرده بودم متنوع بودن اون برام جذاب بود بخصوص کانسپت آسیای شرقی و اقتباس از فیلم 👌🏻

  1. نرگس می گوید

   مرسی از اینکه نظر دادی

 4. سانیا سنچولی می گوید

  من داشتم اهنگ FOLLOW و PHANTASIA از مانستااکس رو گوش میکردم. خیلی دلم میخواد بدونم کانسپتی که مانستااکس روش مانور داده بود به چه صورت هست؟! و جزو کدام دسته قرار میگیره.

  1. نرگس می گوید

   سبک آسیایی شرقی در هر دو موزیک ویدیو دیده میشه چه در استایل چه در ملودی ها و سبک ربلیون که سبک قدرتی هست هم میتونه از اصلی ترین کانسپت ها باشه